Wiadomości

Ukraiński Sztab Generalny: Wojska rosyjskie skoncentrowały swoje wysiłki na okrążeniu Kijowa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wojska rosyjskie skoncentrowały swoje wysiłki na okrążeniu Kijowa i osłabieniu oporu w zablokowanych miejscowościach – twierdzi Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie dotyczącym sytuacji na froncie wojny rosyjsko-ukraińskiej według stanu na godz. 6.00 dnia 4 marca 2022 roku.

Rozpoczęła się dziewiąta doba heroicznej konfrontacji narodu ukraińskiego z rosyjską inwazją wojskową.

Wedłg stanu na godz. 06:20 ugaszono pożar w budynku treningowym elektrowni jądrowej Zaporoża w Energodarze. Nie ma ofiar.

Główne wysiłki okupantów skupiają się na okrążeniu Kijowa i osłabieniu oporu w zablokowanych miejscowościach. W toku realizacji tego zadania zgrupowania Sił Zbrojnych FR wyczerpały większość część operacyjnych odwodów i rozpoczęły przygotowania do przerzutu dodatkowych sił i środków z Południowego i Wschodniego Okręgów Wojskowych. Uruchomiono drugie rzuty i większość odwodów operacyjnych zgruoowań okupacyjnych.

W kierunku Wołynia nieprzyjaciel siłami dwóch batalionowych grup taktycznych przeszedł do działań obronnych w rejonach Poliskie i Kuchary. Niewykluczone, że okupant przeprowadzi na granicy zbrojne prowokacje w celu wciągnięcia sił zbrojnych Białorusi do wojny z Ukrainą.

Na kierunku poleskim zgrupowania okupantów składająca się z jednostek wojskowych Wschodniego Okręgu Wojskowego siłami do piętnastu BTG prowadzą operację ofensywną w pasach Kozarowicze, Wyszhorod, Fastów, Obuchów, koncentrując wysiłki na kierunku Byszywa i Ukrainki. W bitwie o rubież w okolicach miejscowości Poliskie, Kuchary, Borodianka, Byszyw, Horenicze, Demidow nieprzyjaciel częściowo utracił swój potencjał ofensywny. Główne siły wroga zostały zablokowane i zatrzymane w rejonie Makarowa. Okupanci wycofali się z Buczy i lotniska Hostomel.

Na kierunku północnym zgrupowania wojsk Centralnego Okręgu Wojskowego siłami do czternastu BTG, a także 14 Okręgu Armii Floty Północnej prowadzi operację ofensywną w pasie Oster w pasie Zazimia; Berezan, Wyszenki, koncentrując wysiłki na kierunku Kijowa. W tym samym czasie nieprzyjaciel przegrupował się, aby kontynuować ofensywę w kierunku Browarów.

Na kierunku słobożańskim [charkowskim] zgrupowania wojsk Zachodniego Okręgu Wojskowego siłami do szesnastu BTG prowadzą operację ofensywną, koncentrując wysiłki na kierunku Nowomoskowsk. Blokuje Charków od północy. Zdobywszy Bałakliję, nieprzyjaciel nie odniósł sukcesu w rejonie Ochtyrki i skoncentrował swoje główne siły w okolicach Gadiacza i Zinkiwa.

Na kierunku donieckim nieprzyjacielskie zgrupowania sił 1 i 2 Korpusu Armii wzmocnione siedmioma BTG z 8 Armii kontynuują ofensywę w celu rozwinięcia sukcesu taktycznego w rejonie Nowoajdar, Wołnowacha i Mariupol, dotarł do miejscowości Nowoołeksandrywka. Mając znaczną przewagę w sprzęcie, nieprzyjaciel otoczył Mariupol.

Na kierunku tawrijskim [krymskim]a nieprzyjaciel siłami do piętnastu BTG skoncentrował swoje wysiłki naw kierunku Mikołajów – Wozniesieńsk. Po przegrupowaniu i wprowadzeniu części odwodów operacyjnych w sile do BTGr kontynuuje ofensywę w kierunku Zaporoża, częścią sił – na Mariupol. Odnotowano wprowadzenie do akcji desantowych jednostek desantowych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na kierunku Mikołajowa.

Okupanci zostali zatrzymani na kierunku Nikołajowa, ale odnieśli częściowy sukces na kierunku Wozniesieńska.

Odnotowuje się ruch dużej liczby pojazdów z czasowo okupowanego terytorium Krymu, w których okupanci przewożą przestępców z miejsc odsiadywania kar za organizację zamieszek w rejonie Mikołajowa.

Na Morzu Czarnym wyprowadzono z baz marynarki wojennej zgrupowanie okrętów rosyjskich okupantów z zadaniem uderzenia na jednostki sił Marynarki Wojennej Ukrainy.

Jednocześnie nieprzyjaciel kontynuuje przygotowuje się do desantu morskiego w Zatoce Morza Czarnego. Działania te zabezpiecza zgrupowania okrętów wsparcia ogniowego i grupa uderzeniowa okrętów rakietowych.

Celem zdławienia systemów obrony przeciwlotniczej Ukrainy na wybrzeżu Morza Czarnego, odnotowano zaangażowanie bombowców Su-24M i zarejestrowano zrzut bomb kasetowych RBC-500. Osłonę pełniły myśliwce Su-30CM.

Na wszystkich kierunkach wróg ponosi straty, zdemotywowani okupanci poddają się i porzucają sprzęt. Te trofea pomagają pokonać rosyjskich najeźdźców. Walka trwa! Zwycięstwo będzie nasze!

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!