Europa Polska Wiadomości

Ukraiński parlament uczcił organizatorów rzezi wołyńskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu kresy.pl Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła listę wydarzeń i postaci historycznych, które zostaną uczczone w przyszłym roku na szczeblu państwowym. Wśród tych postaci znalazł się główny organizator rzezi wołyńskiej – Dmytro Roman Klaczkiwski oraz jeden z jego najbliższych współpracowników Rostysław Wołoszyn.

Projekt uchwały w tej sprawie został przyjęty w środę na sesji ukraińskiego parlamentu. Za przyjęciem dokumentu zagłosowało 238 deputowanych (z czego 162 z rządzącej partii Sługa Narodu, 24 z Europejskiej Solidarności, 14 z Batkiwszczyny, 8 z frakcji „Za majbutne”, 16 z Hołosu, 8 z frakcji „Dowira” i 6 pozafrakcyjnych), 17 było przeciw (12 ze Sługi Narodu i 5 z partii Platforma Opozycyjna-Za Życiem, OP-ZŻ) a 40 wstrzymało się od głosu (głównie ze Sługi Narodu i OP-ZŻ).

Jak czytamy w stanowisku komisji parlamentarnej rekomendującej przyjęcie dokumentu, „projekt uchwały określa listę najważniejszych wydarzeń w życiu społeczno-politycznym Ukrainy oraz rocznice wybitnych postaci, które w 2021 roku powinny być obchodzone na szczeblu krajowym [i] stwarza odpowiednią podstawę prawną do organizacyjnego przygotowania ich obchodów”.

W załączonym do uchwały spisie licznych wydarzeń i postaci, które zostaną uczczone, zwraca uwagę obecność (Dmytra) Romana Klaczkiwskiego, którego 110. rocznica urodzin przypada 4 listopada przyszłego roku. W dokumencie został on nazwany „wojskowym i politycznym działaczem, organizatorem i pierwszym dowódcą Ukraińskiej Powstańczej Armii, kierownikiem Ukraińskiej Powstańczej Armii na Wołyniu i uczestnikiem walk o niepodległość Ukrainy w XX wieku”. Dokument nie wspomina, że Klaczkiwski jest uznawany przez historyków za głównego organizatora ludobójstwa Polaków na Wołyniu w latach 1943-1944. Oddziały UPA wraz z bojówkami Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, przy wsparciu ludności ukraińskiej, zamordowały wówczas w okrutny sposób około 60 tys. Polaków.

Klaczkiwski nie jest jedynym wysoko postawionym działaczem OUN-UPA, który decyzją ukraińskiego parlamentu zostanie w przyszłym roku uczczony na Ukrainie. W spisie figuruje również Rostysław Wołoszyn, równolatek Klaczkiwskiego, który był jego zastępcą podczas rzezi wołyńskiej.

Decyzją ukraińskiego parlamentu uczczona zostanie także setna rocznica urodzin Wołodymyra Szczygielskiego, dowódcy oddziałów UPA odpowiedzialnego m.in. za zbrodnię na Polakach w Baligrodzie na Podkarpaciu. Za zbrodnie dokonane na terenie Polski Szczygielskiego w 1949 roku spotkała kara śmierci.

Ukraiński parlament zatwierdził też m.in. uczczenie 130. rocznicy urodzin Jewhena Konowalca, przywódcy UWO i OUN, które przed II wojną światową prowadziły działalność sabotażowo-terrorystyczną na terenie Polski oraz 75. rocznicy zdobycia Hrubieszowa przez oddziały UPA i WiN.

Idą w zaparte…

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!