Polska Wiadomości

Ukraiński oligarcha ścigany przez Polskę listem gończym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Taras Barszczowski, ukraiński oligarcha jest od 25 marca 2023 roku ścigany listem gończym za prowadzenie zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym. Oprócz tego, zalewał Polskę tanim, ukraińskim koncentratem jabłkowym, niszcząc naszych krajowych wytwórców.

Ukraiński oligarcha Barszczowski to postać dobrze znana polskim rolnikom i przedsiębiorcom. Wielu z nich bowiem nie otrzymało pieniędzy za towary i usługi. W marcu br. policja wydała za ukraińskim złodziejem list gończy z art. 258 § 3 – zakładanie lub kierowanie grupą albo związkiem określonymi w art. 258 § 1 w tym mającymi charakter zbrojny.

Zdjęcie

Taras Barszczowski znany ze swojej firmy, która działała w Polsce — T.B. Fruit, której dług wobec polskich rolników, firm transportowych, usługowych itd. ma oscylować w granicach 100 mln zł.

25 paźdzeirnika 2022 roku Sąd Rejonowy w Kielcach, V Wydział Gospodarczy ogłosił upadłość T.B. Fruit:

SAD24 - Sąd ogłosił upadłość T.B. Fruit i zatwierdził warunki sprzedaży spółki (https://www.sad24.pl/rynek/sad-oglosil-upadlosc-t-b-fruit-i-zatwierdzil-warunki-sprzedazy-spolki/)

Firmy Barszczowskiego przyciągnęły klientów, płacąc z początku uczciwie i sprawnie (w gotówce) za praktycznie każdą ilość towaru. Gdy wieść się rozeszła, a zaufanie do Ukraińskiego oligarchy wzrosło — Barszczowski zakontraktował ile się dało, a później przestał płacić.

 Miała być największa w Europie przetwórnia owoców, zostały wielomilionowe długi. Sadownicy czekają na swoje pieniądze - LUBLIN112 (https://www.lublin112.pl/miala-byc-najwieksza-w-europie-przetwornia-owocow-zostaly-wielomilionowe-dlugi-sadownicy-czekaja-na-swoje-pieniadze/)

Barszczowski jest na Ukrainie i robi tam interesy — wprowadza na półki ukraińskich sklepów kolejne produkty. W ukraińskich mediach biznesmen chwalił się, że w 2022 roku kupił 200 cystern m.in. żeby zwiększyć swój eksport koncentratu jabłkowego do Polski i Europy.

Dodatkowy prezent Barszczowskiemu sprawiła UE i wojna.  Za sprawą wojny na Ukrainie, energia w całej UE podrożała, podwyższając koszty produkcji. Na Ukrainie nie podrożała, co stworzyło konkurencyjne warunki. WArunki te były jeszcze lepsze, gdyż UE zniosła 30% cło na produkty z Ukrainy. Dla Barszczowskiego otworzyło to prawdziwe El Dorado.

Tłumaczenie automatyczne Google - Kiedy pojawiają się wyzwania – wydaje się, że adrenalina zwycięża – Taras Barszczowski - DYVYS (https://dyvys.info/2022/07/25/koly-ye-vyklyky-z-yavlyayetsya-adrenalin-shhob-peremogty-taras-barshhovskyj/)

Cysterny Barszczowskiego, działające w ramach firmy TANK TRANS faktycznie widywane były w skupach koncentratu. Rezultat? Od lipca 2022 do stycznia 2023 roku import koncentratu jabłkowego wyniósł 37 tys. ton — z czego 3/4 z Ukrainy — jest to dwukrotny wzrost.

Na Ukrainie Barszczowski uchodzi za wzór przedsiębiorcy, a o sprawę polskich długów nikt nie pyta. Sam zainteresowany nic też na ten temat nie mówi.

Czy Polacy mają szanse odzyskać pieniądze — np. poprzez przejęcie majątku polskiego oddziału T.B. Fruit? Wszystko wskazuje na to, że nie i to dzięki sprytnemu zabiegowi. Oto na majątku firmy w Polsce ustanowiona została hipoteka w wysokości 50 mln euro. Jej włąścicielem jest… spółka z Kajmanów.

Powyższa historia pokazuje, jak ważne jest pilnowanie polskich granic — handlu, transportu, a także interesu wewnętrznego rolników. Zdjęcie cła na towary z Ukrainy do UE okazało się prezentem brukselskich urzędników dla ukraińskicho ligarchói oszustów, by Ci mogli zarabiać na nieuczciwej konkurencji, niszczącej lokalnych wytwórców.
To właśnie dlatego tak ważne jest, by Polska po 15 września nie dopuściła do importu zboża z Ukrainy. W przeciwnym razie, w oczywisty sposób wywoła to kolejną aferę gospodarczą i upadek polskich rolników, którzy w przeciwieństwie do ukraińskich oligarchów, muszą spełniać wyśrubowane wymagania UE.
Polecamy również:  Islamskie zamieszki w Szwecji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!