Gospodarka Polska Wiadomości

Ukraiński oligarcha przenosi biznes do Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

“Puls Biznesu” podał, że najbogatszy oligarcha Ukrainy, Rinat Achmetow, postanowił przenieść część swojego imperium do Polski. Kontrolowana przez niego spółka DRI z grupy DTEK będzie inwestować w projekty wiatrowe i słoneczne.

Ukraiński oligarcha przenosi biznes do Polski. Pod koniec marca br. DRI, spółka zależna ukraińskiej grupy energetycznej DTEK kontrolowanej przez Rinata Achmetowa, ukraińskiego oligarchę i najbogatszego człowieka w tym kraju, kupiła od polskiej spółki Columbus magazyn energii.

Prezes DRI John Stuart przekazał w rozmowie z “Pulsem Biznesu”, że spółkę interesują inwestycje w produkcję energii odnawialnej i dekarbonizację na tych rynkach, które są niedoinwestowane i na które działalność spółki może wywierać największy wpływ.

“Niemcy, Hiszpania czy Wielka Brytania to rynki dojrzałe, na których nie brakuje kapitału ani doświadczonych inwestorów. Dlatego patrzymy w kierunku Europy Wschodniej i Południowej. Tam nasza działalność ma szanse realnie przyśpieszyć odchodzenie od produkowania energii z węgla” – podkreślił.

Stuart w rozmowie z dziennikiem wskazał, że największy potencjał spółka widzi w lądowej energetyce wiatrowej. – Wiemy, że rozwój tego sektora był w ostatnich latach ograniczony, a teraz przyśpiesza – dodał.

Jak zauważa “PB”, Polska, jako duży rynek, ma dla DRI istotne znaczenie. Celem spółki w Polsce jest osiągnięcie 1 GW mocy. “Złożą się na to źródła odnawialne i magazyny energii, przy czym magazyny będą stanowić ok. 25 proc. portfela, a może nawet więcej” – pisze dziennik.

Rinat Achmetow pochodzi z Doniecka. To właściciel m.in. klubu piłkarskiego Szachtar Donieck i zakładów metalurgicznych w Mariupolu. Podobnie jak w przypadku wielu innych ukraińskich oligarchów, jego majątek skurczył się w czasie wojny – wiele jego aktywów zostało zajętych lub zniszczonych.

NASZ KOMENTARZ: Jak widzimy, nie dość, że Polska kupuje wiatraki od Niemiec, to jeszcze będzie je stawiał Ukrainiec. III RP to jedna wielka wydmuszka. Tu już nie ma praktycznie nic polskiego.

Polecamy również: Kolejne wyroki w sprawie żydowskiej sekty porywającej dzieci

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!