Wiadomości

Ukraiński MON: Niemcy blokują nasze zakupy broni defensywnej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niemcy wciąż budują Nord Stream 2 i jednocześnie blokują nasze zakupy broni defensywnej. To bardzo niesprawiedliwe – powiedział szef ukraińskiego resortu obrony Ołeksij Reznikow w rozmowie z “Financial Times”.

Reznikow zaznaczył, że Kijów swoje luki w uzbrojeniu będzie próbował łatać na mocy stosownych bilateralnych porozumień m.in. z Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi, Litwą czy Francją. Ukraiński minister ocenił, że dotychczasowa strategia Zachodu wobec Rosji była błędna.

“Nie prowokować Rosji – ta strategia nie zadziałała i nadal nie działa” – stwierdził przypominając, że Rosja zaatakowała Gruzję po tym, jak Francja i Niemcy zablokowały jej akces do NATO w 2008 roku.

Kijów szacuje, przy jej granicach Moskwa zgromadziła ok 100 tysięcy żołnierzy. Zdaniem Reznikowa ewentualna wojna okazałaby się katastrofa również dla Unii Europejskiej. Zwrócił uwagę, że wywołałaby ona falę migracyjną ze wschodu oraz wstrzymanie ukraińskiego eksportu zboża do UE.

“Do Rosji wróci wiele trumien” – powiedział szef ukraińskiego MON zaznaczając, że inwazja oznaczałaby „koniec obecnego świata” i rozpoczęłaby „nową erę”, w której nie obowiązywałyby zasady prawa międzynarodowego.

Źródło: Financial Times. dorzeczy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!