Europa Polska Wiadomości

Ukraiński minister spraw zagranicznych proponuje Polsce układ. Oni potępią Banderę jeżeli my odetniemy się od… Piłsudskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin zadeklarował gotowość Ukrainy do uznania zbrodni UPA przeciwko Polakom, ale nalega na to aby Polska zrobiła podobny krok.

Minister napisał o tym w artykule zatytułowanym „Ukraina i Polska – testowanie historii”, opublikowanym w periodyku „Zbrucz” .

– Polska i Ukraina mają setki lat wspólnej historii i niestety nie były one łatwe a często wręcz tragiczne. Ale czy w obecnej Europie są jakiekolwiek dwa sąsiednie kraje, miedzy którymi nie byłoby tragicznych, krwawych waśni? A co by się stało z Unią Europejską, gdyby teraz wszyscy wyciągnęli ze skrzyń swoje stare urazy i roszczenia? – pyta Klimkin.

– Dziś mamy tu dwie bardzo bliskie narody o podobnych językach, kulturze, mentalności i wartościach cywilizacyjnych, a także naturalną skłonność do dalszego pokojowego i przyjaznego współistnienia – kontynuuje swój wywód minister. – Jestem absolutnie pewny: nie ma obiektywnych przyczyn jakiegokolwiek pogorszenia relacji. Jednak niespodziewanie zderzyliśmy się z niepotrzebną i szkodliwą dla dwóch narodów falą z przeszłości, sztucznie powstałą i pobudzoną przez polityków i media (…) Niedopuszczalne jest przypisywanie sobie prawa do ostatecznej prawdy. Istnieją obiektywne fakty historyczne, ale każdy naród, każde państwo wciąż patrzy na przeszłość poprzez swój narodowy pryzmat, to jest do pewnego stopnia subiektywność. Ze specjalną siłą może to przejawiać się w ocenie stron zaangażowanych w dawne wojny, a także postacie historyczne. Dlatego często jedna i ta sama osoba jest wybitnym dowódcą dla jednego narodu, a dla innego – okrutnym najeźdźcą; wyzwolicielem dla jednych, a dla drugich – zdrajcą i buntownikiem.

Po przeanalizowaniu pod tym kątem postaci Bohdana Chmielnickiego, który zdaniem Klimkina „zapisał się w historycznej pamięci Ukraińców jako bohater, który wyzwalał Ukrainę z polskiego zniewolenia i narodowego upokorzenia”.

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!