mafia
Europa Wiadomości

Ukraińska mafia okradła setki obywateli UE

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ukraińska grupa przestępcza wyczyściła konta setek obywateli krajów UE. W proceder zaangażowanych było ponad 200 osób, które podszywały się m.in. pod instytucje finansowe oraz charytatywne. Jednym ze skutecznych sposobów oszukiwania, był motyw na “uchodźców”.

Ukraińska mafia czyściła konta europejczyków. Jak podaje ukraiński portal rządowy cyberpolice.com.ua, funkcjonariusze rozbili fałszywe call center, które stanowiło podstawę działalności przestępczej polegającej na wyłudzaniu danych kont bankowych. Zatrzymano ponad 200 osób. Ich zadaniem było nakłanienie potencjalnych ofiar do zainwestowania środków w akcje znanych firm na giełdzie. Obiecywali stały wzrost przychodu i pomnożenie wkładu. Innym motywem było podawanie się za fundacje charytatywne i zbieranie na pomoc uchodźcom oraz na broń dla walczącej Ukrainy.
Aby wpłynąć na decyzję osób zainteresowanych, przestępcy stosowali różnego rodzaju techniki psychologiczne oraz metody manipulacji. Zadaniem pracowników było podszywanie się po personel banków i fundacji w celu uzyskania od danych wrażliwych, w tym haseł, kodów i numerów kart płatnyczych. Rozmówców zachęcali atrakcyjnymi inwestycjami, które okazywały się fałszywe. -Po uzyskaniu niezbędnych informacji sprawcy przywłaszczali sobie środki z kont ofiar – wskazuje policja.
Organy ścigania przeprowadziły przeszukania w miejscach, gdzie znajdowały się call center. Zajęto komputery, telefony, nośniki danych oraz karty SIM. Trwa ustalanie całkowitej wysokość szkód oraz identyfikacja ofiar, ale już teraz wiadomo, że każdego dnia przez ręce przestępców przewijały się tysiące dolarów i euro.

Polecamy też: Kalendarium historyczne: 29 czerwca 1939 roku – inauguracja “Żywych torped”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!