Wiadomości

Ukraińska armia: Rosjanie zdobyli dwa miasta w obwodzie chersońskim i stracili około 100 żołnierzy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Centrum Strategii Obronnych opublikowało komunikat, według którego Rosjanie stracili już 7 samolotów, 4 śmigłowce, ponad 10 pojazdów opancerzonych i około 100 żołnierzy, ale zdobyli Heniczesk i Nową Kachowkę.

O godzinie 5:00 przemawiał Putin, po czym siły lądowe Sił Zbrojnych Rosji przy wsparciu samolotów rozpoczęły inwazję na Ukrainę. Ponad 60 obiektów infrastruktury wojskowej na terenie całej Ukrainy, ponad 30 uderzeń zostało wykonanych przez pociski manewrujące Kalibr. Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej prowadziły ostrzał artyleryjski, w tym z RSZB (wielolufowych wyrzutni rakietowych), obszarów przygranicznych” – głosi komunikat.

“Większość oddziałów i patroli granicznych znalazła się pod ostrzałem w miejscach przełamania wzdłuż granic z Rosją i Białorusią. Rosyjski sprzęt wojskowy, w tym pojazdy opancerzone, naruszył granicę państwową w obwodach czernihowskim, sumskim, ługańskim, charkowskim, żytomierskim, kijowskim i chersońskim” – dodano.

“Charków jest obecnie głównym celem działań agresora. Jest próba jego okrążenia. Siły Zbrojne wraz z Narodową Gwardią Ukrainy odpierają atak” -zaznaczono.

“Ofensywa w kierunku Melitopola i Chersoniu. Wróg zdobył Heniczesk i Nową Kachowkę. Wyjaśniane są informacje o zdobyciu mostu przez Dniepr w Chersoniu przez wojska rosyjskie. De facto zadaniem wojsk rosyjskich jest przywracanie dostaw wody na Krym przez kanał północnokrymski. Władze okupacyjne Krymu zapowiedziały przygotowania do zaopatrzenia w wodę” – dowiadujemy się z komunikatu.

“Rosyjski sprzęt wojskowy w rejonie Czernihowa został zatrzymany. W obwodach sumskim i charkowskim nieprzyjaciel posunął się na 10-20 km i został zatrzymany przez siły zbrojne. W szczególności wojska rosyjskie zbliżyły się do miasta Charków i poniosły straty. Oddziały Gwardii Narodowej zniszczyły cztery rosyjskie czołgi na obwodnicy niedaleko Charkowa” – podkreślono.

“Mariupol jest ostrzeliwany przez MLRS z ORDŁO (Doniecka i Ługańska Republiki Ludowe), ale jak dotąd bez próby ataku ze strony wojsk rosyjskich, w tym desantu. Możliwa jest jednak praca grup dywersyjnych. Na infrastrukturę wojskową na północ od Kijowa i w Hostomli podejmowane są próby ataku helikopterami. Wyspa Węży została zaatakowana przez Rosjan, atak został odparty (13.00)” – dodano.

“Odnotowuje się działalność grup dywersyjnych i rozpoznawczych na obszarze operacyjnym Besarabii oraz w strefie operacyjnej Morza Czarnego. Ruch wojsk rosyjskich z Krymu odbywa się w kierunku Melitopola i Chersonia do granic obrony Sił Zbrojnych Ukrainy. Zauważono lądowanie desantu z powietrza (helikoptery) w pobliżu Chersoniu” – podano.

“Według dostępnych informacji, wśród funkcjonariuszy straży granicznej i żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy są ofiary (około 40) i ranni” – poinformowano.

“Oczekujemy potwierdzenia zdobycia przez wroga miejscowości Szczastia, obwód ługański. Wojska rosyjskie nie pozwalają na stworzenie zielonego korytarza do ewakuacji dzieci i kobiet z okupowanych terytoriów” – zaznaczono.

“Głównymi zadaniami obecnego etapu inwazji wojsk rosyjskich może być zdobycie Kijowa oraz całego obwodu chersońskiego i Mariupola. Jednocześnie wojska rosyjskie próbują wywołać panikę w celu poddania Ukrainy. Wróg stracił 7 samolotów, 4 śmigłowce, ponad 10 pojazdów opancerzonych i około 100 żołnierzy” – podkreślono, dodając, że wzięto do niewoli pierwszych jeńców.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!