Wiadomości

Ukraińscy hakerzy okradli amerykańskie firmy na kilkadziesiąt miliardów dolarów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Resort sprawiedliwości USA powiadomił o aresztowaniu w Europie trzech obywateli Ukrainy, oskarżonych o kierowanie międzynarodową grupą hakerów. Cyberprzestępcy mieli spowodować straty liczone w dziesiątkach milionów dolarów.

Jak donosi „Wall Street Journal”, każdemu z mężczyzn postawiono po 26 zarzutów, w tym zarzuty oszustwa telekomunikacyjnego, hakerstwa oraz kradzieży tożsamości.

Dwóch Ukraińców zatrzymały w styczniu władze Polski i Niemiec. Jeden z nich przebywa wciąż w Polsce, a USA złożą wniosek w sprawie jego ekstradycji – informuje „WSJ”.

Trzeci mężczyzna został aresztowany w czerwcu w Hiszpanii; jego również czeka ekstradycja.

Według władz amerykańskich, w związku z wielkością szkód spowodowanych zarzucaną im działalnością hakerską, mężczyznom grozi kilkadziesiąt lat więzienia.

W aktach oskarżenia wskazano, że Ukraińcy należą do międzynarodowej grupy przestępczej z siedzibą w Europie Wschodniej, znanej jako FIN7 lub Carbanak Group.

Grupa stosowała przy włamywaniu się do sieci korporacyjnych dość sztampowe techniki, takie jak wysyłanie do pracowników firm wiadomości e-mail z zainfekowanymi linkami – wskazuje amerykańska gazeta.

Zdarzało się, że hakerzy dzwonili następnie do pracowników i namawiali ich do otworzenia linku i poprzez oprogramowanie Carbanak kradli dane kart płatniczych klientów firm.

Ofiarą ataków grupy padło ponad 100 amerykańskich firm m.in. z branży hotelarskiej i gastronomicznej. Łącznie pozyskano dane ok. 15 mln klientów. Skradzione informacje hakerzy wystawiali na sprzedaż w internecie.

Według ministerstwa sprawiedliwości USA grupa FIN7 przeprowadzała też ataki na firmy w Wielkiej Brytanii, Australii i Francji

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!