Europa Gospodarka Wiadomości

Ukrainie grozi bankructwo

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ukraina ma raptem miesiąc na osiągnięcie porozumienia z wierzycielami w sprawie restrukturyzacji swoich długów i uniknięcia bankructwa – poinformowała brytyjska gazeta “The Economist”.

Ukrainie grozi bankructwo. W 2022 roku, po inwazji Rosji, wierzyciele Kijowa zgodzili się zawiesić spłatę długów kraju na dwa lata. Moratorium na płatności dla prywatnych zagranicznych posiadaczy obligacji kończy się jednak już 1 sierpnia br. Tymczasem sytuacja finansowa Ukrainy stale się pogarsza.

Jeśli rząd w Kijowie ogłosi niewypłacalność, może to podważyć zaufanie inwestorów do zobowiązań Zachodu i byłoby katastrofalne dla ewentualnego, powojennego ożywienia gospodarki kraju. Mogłoby to również potencjalnie skomplikować przyszły dostęp Ukrainy do rynków finansowych.

Kijów zaproponował swoim wierzycielom porozumienie zmniejszające obecną wartość długów o 60 proc., jednak ci odpowiedzieli, że uważają 22 proc. za bardziej rozsądne – pisze “The Economist”. Według gazety w razie braku porozumienia Ukraina ma dwie opcje. Jedną z nich jest wynegocjowanie dalszego mrożenia obsługi długu, drugą – ogłoszenie bankructwa.

Brytyjski tygodnik zwraca uwagę, że w sytuacji normalnej restrukturyzacji, wierzyciele stawiają na perspektywy gospodarcze kraju, natomiast pożyczanie pieniędzy państwu, które jest w stanie wojny, wiąże się także z drugim ryzykiem: czy wygra.

Ukraina potrzebuje w tym roku dodatkowych 9,5 mld dolarów na sfinansowanie niezbędnych wydatków w obszarach obronności, energetyki, budownictwa mieszkalnego, rolnictwa, zasobów naturalnych, technologii cyfrowych i informatycznych.

Kijowskie Ministerstwo Finansów kontynuuje negocjacje z posiadaczami euroobligacji na temat restrukturyzacji, a konkretnie częściowego umorzenia długu. W niedalekiej przyszłości szczegóły tych rozmów mają zostać upublicznione, jednak już dziś wiadomo, że wierzyciele niechętnie zgodzą się na straty.

Jak ogłosiły konsorcja zagranicznych posiadaczy ukraińskich obligacji, takie jak BlackRock i Pimco, zamierzają one nakłonić Ukrainę do wznowienia spłaty odsetek od swojego długu w przyszłym roku.

Polecamy również: Maroko uwolniło 27 tys. więźniów. “Opróżniają więzienia i umieszczają ich w łodziach”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!