Europa Wiadomości

Ukraina zalegalizowała kryptowaluty

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu kresy.pl środę ukraiński parlament zalegalizował i uregulował kryptowaluty i wirtualne aktywa – poinformował portal Kyiv Post. Za projektem głosowało łącznie 276 ukraińskich ustawodawców.

Jak poinformował portal Kyiv Post w środę ukraiński parlament zalegalizował i uregulował kryptowaluty i wirtualne aktywa. Za projektem głosowało łącznie 276 ukraińskich ustawodawców.

Kryptowaluty nie były ani legalne, ani zabronione na Ukrainie, ponieważ nie istniały żadne przepisy, które je określały. Ukraińcy mogli kupować i wymieniać wirtualne waluty, ale lokalne sądy nie mogły ich chronić, gdyby coś poszło nie tak. Podpisana przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego ustawa ochroni właścicieli wirtualnych aktywów i platform wymiany przed oszustwami. Określi również, w jaki sposób Ukraina będzie regulować rynek kryptowalut w przyszłości.

Ukraina planuje otworzyć rynek kryptowalut dla firm i inwestorów do 2022 roku, poinformowała w rozmowie z Kyiv Post rzeczniczka Ministerstwa Transformacji Cyfrowej, ale parlament musi najpierw uchwalić zestaw ustaw i znowelizować kodeks podatkowy i kodeks cywilny.

Projekt ustawy przyjęty 8 września jest kluczowy w tym procesie, stwierdzili eksperci. Definiuje aktywa wirtualne jako wartości niematerialne wyrażone w formie danych elektronicznych. Wyjaśnia również, czym jest portfel na wirtualną walutę i klucz prywatny — terminy te nigdy nie były używane w ukraińskim prawodawstwie. Chociaż wirtualne aktywa są obecnie legalne na Ukrainie, Ukraińcy nie mogą ich używać jako środka płatności lub wymiany na towary lub usługi — taką moc ma tylko oficjalna waluta krajowa. Ukraińcy mogą jednak posiadać, wymieniać i handlować kryptowalutami za pomocą lokalnych lub zagranicznych platform wymiany zarejestrowanych na Ukrainie.

Ustawa o wirtualnych aktywach pozwala firmom kryptograficznym oficjalnie pracować na Ukrainie i płacić podatki. Aby zarejestrować firmę kryptograficzną, firma musi udowodnić, że jest przejrzysta i ma doskonałą reputację. Zezwolenie na rozpoczęcie działalności kosztuje ponad 3100 dolarów.

Eksperci obawiają się jednak, że zbyt wiele przepisów może stłumić innowacyjność i wywrzeć presję na przedsiębiorstwa. Niektórzy inwestorzy mogą opuścić kraj, ponieważ nie ufają inicjatywom państwowym, pisze Kyiv Post powołując się na eksperta w dziedzinie kryptowalut.

Ci, którzy zdecydują się pozostać, mają nadzieję, że nowe przepisy zmniejszą liczbę nieuzasadnionych nalotów na firmy zainicjowanych przez ukraińskie służby bezpieczeństwa. Ukraińskie organy ścigania uznają wirtualne pieniądze za oszustwo i przeprowadzają naloty na firmy, często konfiskując bezpodstawnie drogi sprzęt.

Kraj nie ma jeszcze państwowego rejestru centrów danych wykorzystywanych do kopania kryptowalut, dlatego wielu specjalistów pracuje w cieniu lub wyjeżdża za granicę, aby uniknąć nalotów.

Czy to dobry ruch?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!