Wiadomości

Ukraina zaczyna przebudowę czołgów T-80UD na T-84U

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zakłady im. Małyszewa w Charkowie rozpoczęły przebudowę ukraińskich czołgów T-80UD przywróconych do służby po 2014 roku, do standardu T-84U. W tej wersji posiadają one mocniejszy silniki, nowy celownik termowizyjny z dalmierzem laserowym oraz lepsze opancerzenie reaktywne – informuje portal Defence24.pl.

T-84U jest głęboką modernizacją T-80UD, która obejmuje przede wszystkim zastosowanie komponentów ukraińskich w miejsce rosyjskich. Polega to m. in. na instalacji krajowej, spawanej wieży w miejsce radzieckiej – odlewanej. Zainstalowano w niej nowszą armatę i nowy system celowniczy, wyposażony w termowizyjny celownik, laserowy dalmierz, nawigację satelitarną i elektroniczne systemy, oraz szyfrowany, cyfrowy system łączności.

Dla zasilenia nowej elektroniki pojazd otrzymał pomocnicze źródło prądu (APU), stosowane gdy silnik nie pracuje. Samą jednostkę napędową o mocy 1000 KM zastąpiono nową, znacznie mocniejszą jednostką napędowa 6TD-2 o mocy 1200 KM, która zapewnia T-84 bardzo dobre parametry trakcyjne. Opancerzenie reaktywne T-84U to Kontakt-5, a w niektórych przypadkach również pancerz ukraiński typu Nóż. Zastosowano również krajowe systemy zakłócania i przeciwdziałania.

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!