Polska Wiadomości

Ukraina z Rosją przeciwko Polsce? Ekspert nie ma złudzeń

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jacek Siewiera – szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego wystąpił wczoraj 7 lipca br. w Polskim Radiu 24. Zapytany został m.in. o to, czy w przypadku zwasalizowania Ukrainy, Ukraińcy wezmą udział w agresji na Polskę.

Ukraina może walczyć razem z Rosją przeciwko Polsce. Ekspert stwierdził, że na świecie jest tylko jeden kraj, który może powstrzymać Rosję – USA. – Dziś Ukraina jest drugim państwem pod względem wielkości armii, jeśli chodzi o świat Zachodu, zaraz po Amerykanach, którzy mają powyżej miliona żołnierzy w czynnej służbie – powiedział.

Jak dodał, Putin również dysponuje ponad milionem żołnierzy. Co więcej, pomimo wysiłku wojennego, tworzy dwie dodatkowe armie. Najciekawsze słowa padły jednak w kontekście zapytania o przyszłość, w której Ukraina zostanie pokonana i zwasalizowana przez Putina.

– Federacja Rosyjska używa w walce – czyni tak od wieków – przede wszystkim obywateli, których traktuje jako obywateli drugiej kategorii: tych z mniejszości etnicznych czy innych narodowości wcielonych siłą – odpowiedział Siewiera. – Tak było też w przypadku Donbasu i Ługańska, gdzie Ukraińcy z okupowanych terenów byli wcielani przymusowo i zmuszani do natarcia na swoje terytoria – dodał.

– Proszę mi wierzyć, że jeżeli 1,1 mln żołnierzy rosyjskich zajęłoby Ukrainę i Kijów i miało do wyboru przy poleceniu Kremla: wykonać uderzenie, natarcie z użyciem sił własnych albo użyciem sił ukraińskich – po wymordowaniu dowództwa – ok. 800 tys. wojskowych, to w pierwszej kolejności popchnęliby właśnie Ukraińców do walki. I popchnęliby ich w kierunku, gdzie jest to najłatwiejsze do wykonania, w tym przypadku to jest teatr Niziny Środkowoeuropejskiej, czyli Polska – konkludował szef BBN.

NASZ KOMENTARZ: Już dwa lata temu twierdziliśmy, że w przypadku pokonania i zwasalizowania Ukrainy przez Rosję, jej potencjał militarny, w tym sprzęt pozyskany za darmo od Polski, może posłużyć do walki z Polakami. Nikt nas wówczas nie słuchał. Dobrze, że choć teraz bierze się pod uwagę taki wariant.

Polecamy również: Żydowscy naziści zamordowali kolejnych 5 dziennikarzy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!