Europa Wiadomości

Ukraina: We Lwowie ludność cywilna jest uczona obsługiwania broni palnej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal belsat.eu Andrij Sadowy opublikował na swoim Facebooku nagranie ze szkolenia strzeleckiego przygotowanego przez weteranów wojny w Donbasie dla ludności miasta. Szef władz Lwowa przekonuje, że każdy Ukrainiec powinien umieć obchodzić się z bronią.

– To dla odnowienia nawyków posługiwania się bronią. Dlatego, że niektórzy służyli w czasach radzieckich, niektórzy później, a zdarzają się też nowicjusze – tłumaczy na wideo doradca szefa władz miejskich ds. obrony terytorialnej Mykola Hrycajczuk.

Jako pierwsi na strzelnicę trafili pracownicy przedsiębiorstw komunalnych. Prowadzone przez weteranów zajęcia składają się z części strzeleckiej i nauki pierwszej pomocy.

– Ćwiczenia dają choć minimalną pewność, że podczas niestandardowych sytuacji, będziemy mieli pojęcie, jak się zachować – powiedział do kamery Dmytro Romankiw, pracownik miejskiego zakładu telefoniczno-energetycznego.

Kolejną szkoloną grupą będą uczniowie klas VIII – XI.

W ćwiczeniach wziął udział mer Lwowa Andrij Sadowy. Na wideo wyjaśnił on, że zorganizowana przez miasto akcja szkoleniowa prowadzona jest w koordynacji z Obroną Terytorialną.

W związku z zagrożeniem rosyjską inwazją, na Ukrainie rozwijany jest obecnie system obrony terytorialnej. Siły Obrony Terytorialnej będą się składać z 150 batalionów OT – po jednym na każdy rejon (odpowiednik powiatu) zgrupowanych w 25 brygadach OT – po jednej na każdy obwód (odpowiednik województwa).

Rdzeniem każdego batalionu OT mają być żołnierze zawodowi. Ich zadaniem jest dowodzenie, szkolenie i organizacja cywilów (ochotników i rezerwistów), którzy podpiszą kontrakt na służbę w obronie terytorialnej swojego regionu. Każdy batalion ma się składać z 600 rezerwistów, a Siły Obrony Terytorialnej ma łącznie tworzyć 90 tysięcy rezerwistów.

Poza bronią z magazynów Sił Zbrojnych, ukraińska Rada Ministrów pozwoliła „terytorialsom” używać prywatnej broni myśliwskiej do samoobrony i “zadań związanych z odpieraniem zbrojnej agresji przeciwko Ukrainie”. Podczas działań żołnierze OT mogą nosić broń myśliwską załadowaną i bez futerału. Muszą jednak posiadać pozwolenie na jej posiadanie i licencję myśliwską.

Źródło: belsat.eu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!