Europa Gospodarka Wiadomości

Ukraina silnie liberalizuje przepisy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Maksymalna swoboda prowadzenia działalności gospodarczej jest warunkiem koniecznym do zbudowania silnej gospodarki w naszym kraju – oświadczył premier Ukrainy Denys Szmyhal. Większość zezwoleń wymaganych do prowadzenia biznesu na Ukrainie nie będzie już wymagana.

W czwartek prezydent Ukrainy zapowiedział, że dziś ukraiński rząd zajmie się liberalizacją przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Z ok. 600 pozwoleń i licencji pozostanie 20 – zadeklarował Wołodymyr Zełenski.

W piątek do sprawy w wystąpieniu do obywateli odniósł się premier Ukrainy Denys Szmyhal. – Jak już zapowiedział prezydent Ukrainy, my faktycznie cofamy zdecydowaną większość zezwoleń, z wyjątkiem tych związanych z bezpieczeństwem kraju – oświadczył.

– Na czas obowiązywania stanu wojennego biznes przechodzi na model deklaratywny – przekazał. Szef rządu Ukrainy wyjaśnił, że wystarczy złożyć dokumenty w rządowym portalu “Akcja” i bez czekania na odpowiedź można rozpocząć działalność.

Szmyhal zastrzegł, że zezwolenia pozostaną wymagane w niektórych branżach, takich jak gospodarka niebezpiecznymi odpadami czy produkcja leków oraz w sektorach związanych z energetyką jądrową.

– Jakiś czas temu rząd zniósł wszelkie kontrole, które mogłyby skomplikować życie przedsiębiorcom. Obecnie maksymalna swoboda prowadzenia działalności gospodarczej jest warunkiem koniecznym do zbudowania silnej gospodarki w naszym kraju – podkreślił premier Ukrainy.

Stan wojenny został na Ukrainie wprowadzony w związku z inwazją wojsk rosyjskich, która rozpoczęła się 24 lutego. W związku z agresją na Ukrainę szereg państw i organizacji międzynarodowych nałożył sankcje na Rosję, jej władze, rosyjskich oligarchów oraz rosyjskie przedsiębiorstwa.

Nam też by się przydało…

Źródło: rp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!