Europa Wiadomości

Ukraina również chce wprowadzić paszporty szczepionkowe

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal nczas.com władze Ukrainy planują uruchomienie paszportów szczepień od 1 lipca i chcą zsynchronizować ten proces z Unią Europejską – poinformował w poniedziałek ukraiński wicepremier ds. transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow.

Podczas narady poświęconej sytuacji epidemicznej Fedorow zaznaczył, że jest to wstępna decyzja, która ma być skoordynowana z działaniami UE.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders przekazał w piątek, że od 1 lipca dostępne będą trzy rodzaje certyfikatów: zaświadczenie o szczepieniu; o negatywnym wyniku testu; świadectwo wyzdrowienia. „Wszystkie będą bezpłatne dla wszystkich obywateli UE. Można je będzie dostać w formacie cyfrowej na urządzeniu cyfrowym lub wydrukować na papierze” – dodał.

Dotychczas na Ukrainie zaszczepiono przeciw Covid-19 dwoma dawkami ok. 76 tysięcy osób. Pierwszą dawkę otrzymało ponad 978 tys. ludzi.

Na szczepienie oczekuje pół miliona osób, które zgłosiły chęć przyjęcia preparatu przez specjalną aplikację – czytamy w komunikacie biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Na razie szczepione są osoby powyżej 65. roku życia.

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!