Wiadomości

Ukraina prosiła Niemcy o pomóc. Scholz odmówił

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ukraiński premier Denysa Szmyhala prosił niedawno kanclerza Niemiec Olafa Scholza o przekazanie ciężkiego uzbrojenia. W szczególności chodziło o czołgi Leopard 2. Odpowiedź Scholza jednak była jednoznaczna – Niemcy nie pomogą Ukrainie w tej sprawie.

“Władze w Berlinie nie widzą takiej możliwości, chociaż jeden z koncernów zbrojeniowych jest gotowy, by wesprzeć Ukrainę” – donosi tygodnik “Spiegel”. Scholz miał poinformować Szmyhala o swoich planach podczas niedawnej wizyty ukraińskiego premiera w Niemczech.

Jak informuje “Spiegel”, koncern zbrojeniowy Krauss-Maffei Wegmann już w kwietniu deklarował gotowość przekazania na Ukrainę 100 czołgów Leopard 2A7 wraz z częściami zamiennymi. Wartość tego wsparcia wyceniono na 1,55 mld euro. Koncern deklarował, że pierwsze czołgi trafiłyby jednak dopiero po trzech latach od zawarcia umowy.

W połowie lipca rząd w Berlinie opublikował pełną listę systemów uzbrojenia i sprzętu wojskowego dostarczonego Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji. W zestawieniu przekazanej już pomocy znalazło się 38 pozycji, a na liście planowanych dostaw 25 kolejnych.

Ukraina potrzebuje zachodniej broni, aby powstrzymać atak Rosji, który trwa od 24 lutego i przekształcił się w największy konflikt zbrojny w Europie od momentu zakończenia II wojny światowej. Ani z Kremla, ani z Kijowa nie płyną sygnały świadczące o tym, żeby inwazja miała się szybko zakończyć. Nie spodziewają się tego również wojskowi analitycy.

Moskwa nie nazywa swoich działań wojną, lecz “specjalną operacją wojskową” i domaga się od Kijowa uznania Krymu za rosyjski oraz “demilitaryzacji i denazyfikacji” Ukrainy.

Źródło: Der Spiegel, dorzeczy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!