Wiadomości

“Mała Narew” coraz bliżej finału – pierwsze systemy rakietowe wkrótce trafią na wyposażenie WP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polska Grupa Zbrojeniowa i wchodzące w jej skład spółki: PIT-RADWAR, JELCZ i WZU, współpracując ramię w ramię z MBDA, poczyniły znaczące postępy w zakresie produkcji systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu (SHORAD), znanego jako „Mała Narew”. Dwie pierwsze wyrzutnie systemu iLauncher już podlegają w Polsce procesowi integracji i testowania przed rozpoczęciem dostaw do Sił Zbrojnych RP. Celem tego projektu jest szybkie dostarczenie dwóch jednostek ogniowych klasy SHORAD wyposażonych w pociski CAMM, zintegrowanych ze stacjami radiolokacyjnymi SOŁA i polskim systemem C2.

Komponenty „Małej Narwi” są przystosowane do pracy w ramach jednego rozwiązania klasy SHORAD. Integracja funkcjonalna stacji radiolokacyjnych, systemów C2 i oprogramowania do kierowania ogniem CAMM idzie w parze z fizyczną integracją wyrzutni iLauncher z podwoziem ciężarówek Jelcz. Przeprowadzono już pierwsze szkolenia dla operatorów iLauncher współpracującej z polskimi komponentami „Małej Narwi”.

  Sebastian Chwałek, Prezes Zarządu PGZ S.A. powiedział: „Realizując ten projekt wzmacniamy naszą wiarygodność jako strategicznego partnera dla wojska, gotowego dostarczać zaawansowane systemy obrony powietrznej w rekordowym tempie. „Małą Narew” traktujemy jako poligon doświadczalny przed programem Narew, sprawdzając nasze możliwości i wypracowując reguły współpracy z znaczącym graczem, jakim jest MBDA UK przy wspólnym projekcie. Wierzymy, że ta relacja przełoży się na dalsze sukcesy, zarówno dla naszych firm, jak i sił zbrojnych, które powierzą nam rolę wprowadzania swojej obrony powietrznej w XXI wiek.”

MSPO22 - PGZ-MBDA mała NAREW

  Chris Allam, dyrektor zarządzający MBDA UK, powiedział: „Jesteśmy dumni, że dzięki współpracy MBDA i PGZ udało się w niezwykle krótkim czasie dostarczyć do Polski pierwszy sprzęt przeciwlotniczy. Sukcesy projektu „Małej Narwi” są bardzo pozytywnym sygnałem dla powodzenia współpracy PGZ-MBDA w szerszym projekcie Narew, który będzie obejmował szeroki transfer technologii i wiedzy do Polski w segmencie techniki rakietowej i wyrzutni.”

MSPO22 - PGZ-MBDA mała NAREW

„Mała Narew” oprócz samych zestawów przeciwlotniczych obejmuje również pakiet szkoleniowo-logistyczny. W ramach projektu PGZ i MBDA prowadzą integrację wybranych brytyjskich i polskich elementów systemów obrony powietrznej oraz zapewnia wsparcie techniczne dla zamówionego sprzętu na etapie eksploatacji. Kontrakt przewiduje dostawę pierwszej jednostki ogniowej w tym roku, a drugiej w 2023.

Tekst i zdjęcia: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!