Europa Wiadomości

Ukraina ogłasza bojkot wydarzeń międzynarodowych w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Władze Ukrainy zdecydowały się na bojkot wydarzeń międzynarodowych w Polsce, w których planowany jest udział ukraińskich polityków – ujawnił ukraiński deputowany, Mykoła Kniażycki. Powodem ma być stanowisko Polski ws. embarga na zatrute zboże z Ukrainy.

Ukraina ogłasza bojkot wydarzeń międzynarodowych w Polsce. Znany ukraiński dziennikarz i polityk Mykoła Kniażycki, współprzewodniczący ukraińsko-polskiej grupy międzyparlamentarnej, zamieścił na Facebooku wpis, w którym opisał sprawę. Według niego, władze w Kijowie zdecydowały, że w odpowiedzi na postawę Polski, która domaga się przedłużenia unijnego zakazu importu zboża z Ukrainy, będą bojkotować wydarzenia międzynarodowe, organizowane w naszym kraju.

W jego wpisie czytamy:

Polska i Węgry wbrew zasadom UE chcą ograniczyć import przypadków z Ukrainy. Częściowo stoją za tym manipulacje populistyczne przed wyborami, które odbędą się w Polsce. W odpowiedzi na to władze Ukrainy postanowiły zbojkotować międzynarodowe wydarzenia w Polsce, w których planują uczestniczyć ukraińscy politycy. Nawet ci politycy, którzy chcieliby brać udział w takich działaniach, mają zakaz wyjazdu do Polski.
Jako współprzewodniczący ukraińsko-polskiej grupy międzyparlamentarnej uważam to za poważny błąd władz Ukrainy. Takie zachowanie partii rządzącej na Ukrainie wzmocni antyukraińskie zapędy w polskiej polityce. Jedynie dialog i współpraca w celu ochrony Ukrainy i Europy przed rosyjską agresją, a nie sprowokowane konflikty ku radości Rosji powinny być priorytetem polityki polskiej i ukraińskiej.

W ubiegłym tygodniu MSZ Ukrainy oświadczyło, że postulat Polski, Węgier i trzech innych krajów, by przedłużyć zakaz importu zboża z Ukrainy do końca roku, jest „kategorycznie niedopuszczalny”. Kijów apeluje do UE, by wypracować zrównoważone rozwiązanie.

NASZ KOMENTARZ: Mamy tu kolejny przykład tego, że Ukraina traktuje Polskę wyłącznie jako swoje zaplecze gospodarcze i militarne, jako sługę. Sługa zaczął się stawiać, to zaczyna się ukraińskie miotanie i próby stawiania go do kąta. Oby polskie władze wyciągnęły z tego prawidłowy wniosek – Ukraina NIE JEST naszym sojusznikiem, ale wrogiem. Poza tym, ataki na Polskę mają niestety symptomy budowania ideologii rewanżyzmu. Wkrótce okaże się, że za przegraną w starciu z Rosją, winni są Polacy.

Polecamy również: Cypr: gwałtowne protesty przeciwko fałszywym uchodźcom

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!