Wiadomości

Ukraina ma otrzymać status specjalnego sojusznika USA spoza NATO

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Kongresie USA zaprezentowano projekt ustawy o wzmocnieniu wsparcia wojskowego dla Ukrainy i nadaniu jej statusu specjalnego sojusznika Stanów Zjednoczonych spoza NATO – poinformowała ukraińska ambasada w Waszyngtonie.

Administracja nowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przekazała jednocześnie, że prezydent Donald Trump zaprosił go do złożenia oficjalnej wizyty w USA.

Dziękując za zaproszenie Zełenski oświadczył, że projekt ustawy, który przedstawiono w Izbie Reprezentantów, “jest ważnym sygnałem świadczącym o silnym partnerstwie strategicznym między dwoma państwami”.

Główny sojusznik spoza NATO (Major non-NATO Ally – MNNA) to określenie, używane przez Stany Zjednoczone wobec swoich ważnych partnerów, którzy nie są członkami NATO. Status ten mają m.in. Izrael, Japonia i Korea Południowa.

Ambasada Ukrainy w USA wyjaśniła na Facebooku, że ustawa przewiduje m.in. nowe dostawy uzbrojenia, w tym śmiercionośnego, oraz wzmocnienie możliwości Ukrainy w przeciwdziałaniu rosyjskim atakom cybernetycznym. „Lista rodzajów uzbrojenia, które może być przekazane Ukrainie, zostaje uzupełniona o systemy przeciwczołgowe, przeciwokrętowe i przeciwlotnicze” – czytamy.

W projekcie ustawy mówi się również o wsparciu dążeń Ukrainy do integracji europejskiej i euroatlantyckiej, prawie narodu ukraińskiego do własnego wyboru polityki zagranicznej oraz bezpieczeństwa, a także o dalszym wzmacnianiu wartości demokratycznych, transparentności i walki z korupcją.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!