Wiadomości

Ukraina i Turcja zacieśniają współpracę wojskową

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Koncern Ukroboronprom poinformował o zakończeniu badań kwalifikacyjnych zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia Serdar, który powstał w kooperacji ukraińsko-tureckiej. System uzbrojony w dwa przeciwpancerne pociski kierowane Skif i dwa karabiny maszynowe powstał w kooperacji z koncernem Aselsan na zamówienie klienta z kraju trzeciego i jest gotów do produkcji seryjnej – pisze portal defence24.pl.

Moduł uzbrojenia Serdar (słowo serdar oznaczało naczelnego wodza w armii Imperium Osmańskiego) powstał w wyniku kooperacji tureckiego koncernu Aselsan, ukraińskich koncernów Ukroboronprom i UkrSpecExport oraz Biura Konstrukcyjnego Łucz. Ostatni z podmiotów jest producentem pocisków kierowanych laserowo RK-2S Skif o zasięgu 5 km i penetracji ponad 800 mm stali (po przebiciu pancerza reaktywnego), które są podstawowym uzbrojeniem systemu. Możliwe jest również zastosowanie nowszych rakiet RK-2M o zasięgu 5500 m i penetracji 1100 mm RHA.

System w prezentowanej konfiguracji powstał na zamówienie niesprecyzowanego odbiorcy z Bliskiego Wschodu, jednak zarówno Aselsan jak i Ukroboronprom liczą na zamówienia ze strony sił zbrojnych Turcji i Ukrainy. Jest to o tyle prawdopodobne, że współpraca bilateralna między tymi krajami na płaszczyźnie wojskowo-przemysłowej ma wyraźne tendencje rozwojowe. Wystarczy wspomnieć ubiegłoroczny kontrakt dotyczący dostaw dla Ukrainy tureckich systemów łączności, zgodnych ze standardem NATO, wprowadzenie na uzbrojenie tureckich bezzałogowców Bayraktar TB2, czy ostatni kontrakt dotyczący uzbrojenia tureckich pojazdów w pociski kierowane Konus kalibru 120 mm, produkowane przez spółkę Łucz.

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!