Wiadomości

Ukraina chce decydować, jakie wydarzenia Polacy mają czcić

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ukraińskie władze na każdym kroku podkreślają, że Polacy nie mają prawa ingerować w to, jakich bohaterów mają czcić Ukraińcy – w ten sposób odpowiadając na protesty strony polskiej, nie godzącej się na kult bandytów spod znaku OUN – UPA, odpowiedzialnych za bestialskie mordy dokonane na naszych rodakach.

I oto ta same ukraińskie władze zwróciły się do Polski o rozwiązanie „w duchu dobrosąsiedztwa” sprawy motywu Cmentarza Orląt Lwowskich, gdzie spoczywają polegli w walce z Ukraińcami polscy obrońcy Lwowa, nie życząc sobie, by znalazł się on w nowym paszporcie, projektowanym z okazji 100-lecia Niepodległości Państwa Polskiego.

Kwestię tę ponoć omówili szefowie MSZ Polski i Ukrainy, Witold Waszczykowski i Pawło Klimkin, na spotkaniu szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego w czwartek w Budapeszcie – tak przynajmniej poinformowało MSZ w Kijowie.

– Strona ukraińska podkreśliła, że idea umieszczenia w nowych polskich paszportach rysunku Cmentarza Orląt we Lwowie wywołuje sprzeczności, i podkreśliła, że konieczne jest rozwiązanie tej kwestii w duchu dobrosąsiedztwa – czytamy w komunikacie.

W sierpniu ukraińska dyplomacja uznała ewentualne umieszczenie w nowym paszporcie grafiki z motywem Cmentarza Orląt za „nieprzyjazny krok” i wręczyła ambasadorowi Polski Janowi Piekło notę dyplomatyczną w tej sprawie.

– Uważamy, że ten projekt jest nieprzyjaznym krokiem, który będzie miał negatywny wpływ na rozwój naszego, prawdziwie przyjaznego, strategicznego partnerstwa ukraińsko-polskiego – stwierdziła wówczas rzeczniczka MSZ Ukrainy Mariana Beca.

– Po raz kolejny zaznaczamy, że ocena wydarzeń historycznych nie należy do polityków, lecz historyków. Ukraina wypowiada się przeciw upolitycznianiu niektórych historycznych faktów, które jedynie przeszkadzają rozwojowi wzajemnie korzystnego partnerstwa strategicznego między Ukrainą i Polską – mówiła przewrotnie.

WK

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!