Europa Gospodarka Polska Świat Wiadomości

UE oraz Japonia podpisały największą w swej historii umowę handlową

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal businessinsider.com UE podpisała we wtorek (17 lipca) z Japonią największą umowę handlową w swojej historii. Dzięki tej umowie powstanie największa strefa wolnego handlu na świecie odpowiadająca za blisko 30 proc. światowego PKB. Dzięki umowie unijni przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić do miliarda dolarów ceł płaconych przez UE na rzecz Japonii rocznie.

Spowoduje ona też usunięcie szeregu długotrwałych barier regulacyjnych, na przykład dotyczących sektora samochodowego. Otwarcie rynku japońskiego, na którym jest 127 mln konsumentów, ma zwiększyć możliwości eksportowe UE.

Początkowo porozumienie miało być podpisane w ubiegłym tygodniu w Brukseli, ale szczyt UE-Japonia został przełożony ze względu na powodzie, które nawiedziły Kraj Kwitnącej Wiśni.

“Dziennik Gazeta Prawna” – powołując się na szacunki Konfederacji Lewiatan – szacuje, że po wejściu w życie umowy polski eksport do Japonii może wzrosnąć o 10 proc. Dziennik dodaje, że zniesione zostaną cła na 90 proc. produktów rolno-spożywczych, a także obostrzenia dotyczące eksportu do Japonii wieprzowiny, której zbyt na tym rynku utrudniały 43-proc. cło i skomplikowane procedury. Obowiązujące dziś 38,5 proc. cła na wołowinę mają zostać obniżone do 9 proc. w ciągu 15 lat – czytamy w “DGP”.

Na umowie skorzystają też producenci win i napojów alkoholowych, bo zniesione zostaną obowiązujące do tej pory cła w wysokości 15 proc. Porozumienie zniesie też utrudnienia w dostępie europejskich firm do rynku zamówień publicznych, czym mogą być zainteresowani dostawcy taborów w transporcie kolejowym i miejskim.

– Większe nadzieje z umową wiąże też sektor motoryzacyjny. Komisja Europejska przewiduje, że może ona przynieść korzyści podobne do porozumienia z Koreą. Eksport samochodów do tego kraju z UE potroił się w czasie czterech lat – z 2 do 6 mld euro. A liczba aut sprowadzanych z Korei do Europy wzrosła tylko o 13 proc. – czytamy w dzienniku.

Czy myślicie, że Polska skorzysta na tym porozumieniu? Piszcie w komentarzach.

Źródło: businessinsider.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!