Wiadomości

Uderzenie niemieckiej policji w „Państwo Kalifatu”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niemiecka policja zatrzymała trzy osoby związane z radykalną organizacją islamistyczną „Państwo Kalifatu”. Podczas akcji zabezpieczono trzy sztuki broni palnej, materiały propagandowe i ponad 270 tys. euro w gotówce.

Operację wymierzoną w członków „Państwa Kalifatu” przeprowadzili funkcjonariusze Krajowej Policji Śledczej (Landeskriminalamt – LKA) z sześciu niemieckich landów. Przeszukano 50 lokalizacji w różnych rejonach kraju, czego efektem było przejęcie trzech sztuk broni palnej, ponad 270 tys. euro w gotówce oraz materiałów propagandowych o treści ekstremistycznej.

Aresztowano trzy osoby związane z radykalną organizacją islamistyczną „Państwo Kalifatu”. Śledczy będą teraz sprawdzać dokładnie powiązania tych osób z innymi ekstremistami w Europie i na Bliskim Wschodzie. Na razie nie ujawniono, o jakie przestępstwa podejrzewa się całą trójkę.

Powstałe w 1994 r. w Kolonii „Państwo Kalifatu” zostało zdelegalizowane przez niemieckie władze w 2001 r. Organizacja ta dążyła do ustanowienia państwa islamskiego opartego na szariacie. Początkowo miała liczyć ok. 4 tys. członków, jednak obecnie szacuje się, że w jej szerach jest ok. 1-2 tys. osób.

„Członkowie tej dobrze zorganizowanej nielegalnej sieci, która jest szeroko rozpowszechniona w całych Niemczech, koncentrują się na radykalizacji i zbieraniu funduszy. Jedna z prominentnych postaci, syn założyciela organizacji, został aresztowany w Niemczech i ekstradowany do Turcji w 2004 r., gdzie był więziony do 2016 r.” – poinformował Europol, który wspierał LKA w akcji przeciwko ekstremistom.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!