Wiadomości

Udany start rakiety Virgin Orbit, która wyniosła na orbitę polskie satelity

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Należąca do koncernu Virgin Orbit rakieta LauncherOne zaliczyła dzisiaj swoją drugą udaną misję, wynosząc na orbitę okołoziemską sześć satelitów, w tym dwa polskie satelity obserwacyjne firmy SatRevolution. “To ważna chwila dla wielu polskich firm” – powiedział prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Rakieta została wystrzelona z wysokości ponad 10 km nad Pacyfikiem po tym, jak została wyniesiona w powietrze przez specjalnie przystosowanego boeinga 747-400. Samolot, nazwany Cosmic Girl, wyruszył godzinę wcześniej z lotniska na kalifornijskiej pustyni Mojave. Całą akcję można było oglądać podczas transmisji na żywo.

Docelowa orbita dla satelitów znajduje się w odległości 500 km z nachyleniem 60 stopni względem Ziemi. Rakieta dotarła na orbitę ok. godziny 16:58 czasu polskiego, niecałe 90 minut po starcie Cosmic Girl. Wcześniej doszło do zrzutu pokrywy ładunku, obejmującego dwa polskie urządzenia.

Satelity, nazwane STORK-4 i STORK-5 to urządzenia złożone z sześciennych modułów o krawędzi 10 cm. Dzisiaj na pokładzie LauncherOne znalazły się też satelity Pentagonu i pierwszy satelita wojskowy Holandii.

– Dzisiejsze wydarzenie potwierdza rosnącą rolę polskiego sektora kosmicznego. To ważna chwila dla wielu polskich firm, które rozpoczynając od marzeń o podboju kosmosu, widzą realne możliwości jego eksploracji – powiedział prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) Grzegorz Wrochna.

– SatRevolution jest dobrym przykładem rozwoju New Space w Polsce. Gratuluję całemu zespołowi, bo wiem, że dzisiejszy sukces to wynik ciężkiej pracy i determinacji wielu osób – dodał.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!