Wiadomości

Ucieczka księżniczki z aferą szpiegowską w tle

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dubajska księżniczka Latifa, która usiłowała uciec z emiratu przed swoim ojcem – władcą Dubaju szejkiem Muhammadem ibn Raszidem al-Maktumem – jest „rozstrojona”, ale rodzina dobrze ją traktuje. Informację taką przekazała była komisarz ONZ ds. praw człowieka Mary Robinson.

W marcu 33-letnia księżniczka Latifa opublikowała film w serwisie YouTube, w którym wyjawiła, że chce uciec z Dubaju, ponieważ jest źle traktowana przez ojca, który pełni również funkcje wiceprezydenta i premiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Kobieta przekonywała, że ona oraz jej rodzina nie ma w życiu „wolnego wyboru”. Opowiadała, że przez trzy lata była więziona i wielokrotnie torturowana. Później, w kwietniu, znaleziono ją na jachcie w pobliżu indyjskiego wybrzeża, skąd sprowadzono ją z powrotem do Dubaju.

W mediach pojawiają się doniesienia, że w ucieczce miał pomóc Latifie były francuski szpieg Herve Jaubert. Jak podaje portal BBC News, to na jego jachcie płynęła księżniczka. Mężczyzna uważa, że kobietę zabrano na pokład śmigłowca siłą i zmuszono do powrotu do domu, mimo że mówiła, iż chce ubiegać się o azyl za granicą.

W związku z doniesieniami pojawiały się obawy, czy kobiecie nie grozi niebezpieczeństwo. Władze Dubaju zapewniają jednak, że księżniczka Latifa bezpiecznie żyje w domu z rodziną.

Jak informuje agencja AFP, Robinson – dawna wysoka komisarz ONZ oraz była prezydent Irlandii – spotkała się z księżniczką 15 grudnia, by pomóc w rozwiązaniu „rodzinnego problemu”.

– To młoda, rozstrojona kobieta, zmagająca się z poważnym problemem zdrowotnym i będąca pod obserwacją psychiatryczną, (jej rodzina) nie życzy sobie więcej rozgłosu – oświadczyła Robinson.

Do spotkania doszło w czasie, gdy sytuacja księżniczki wzbudziła niepokój organizacji broniących praw człowieka; apelowały one do władz Dubaju, by podały więcej informacji na temat stanu księżniczki Latify. Władze emiratu opublikowały zdjęcia ze spotkania w poniedziałek.

Robinson oceniła, że jej zdaniem rodzina dobrze traktuje księżniczkę.

– To bardzo skomplikowana sytuacja, rozumiem niepokoje. (…) To problem rodzinny; (księżniczka) teraz może liczyć na troskliwą opiekę – zapewniła. Dodała, że o sytuacji kobiety poinformowała obecną wysoką komisarz NZ ds. praw człowieka Michelle Bachelet oraz dyrektora generalnego Human Rights Watch Kennetha Rotha.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!