Polska Wiadomości

TVN żali się na działania ABW w sprawie “urodzin Adolfa Hitlera”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Stawianie tego, który ujawnia działalność przestępczą na równi z przestępcami, traktujemy jako próbę zastraszenia dziennikarzy – poinformowała w sobotę TVN w związku z działaniami ABW wobec Piotra Wacowskiego. W piątek agenci ABW weszli do domu operatora z wezwaniem do prokuratury.

„W piątek 23 listopada 2018 roku ABW wkroczyła do domu naszego operatora Piotra Wacowskiego, wręczając mu pismo z wezwaniem do Prokuratury. W piśmie zawarte są zarzuty o propagowanie nazizmu (z art. 256 par. 1 kodeksu karnego) w związku z realizacją reportażu wcieleniowego na temat polskich neonazistów” – napisano w oświadczeniu TVN.

Piotr Wacowski wraz z Bertoldem Kittelem i Anna Sobolewską jest współautorem reportażu „Superwizjera” TVN pt. „Polscy neonaziści”. Reportaż wyemitowany został 20 stycznia 2018 r. na antenie TVN24. Materiał pokazywał m.in. obchody 128. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w lesie pod Wodzisławiem Śląskim przez polskich ekstremistów.

Materiał pokazywał m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i „ołtarzyk” ku czci Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać było też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów „za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę” oraz częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

TVN w oświadczeniu podkreśliła, że „autorzy reportażu postępowali zgodnie ze wszystkimi standardami dziennikarstwa śledczego”.

Ponadto telewizja poinformowała, że w piątek został złożony pozew „przeciwko tym, którzy insynuowali w ostatnim czasie, że materiał był inscenizowany”. Na początku listopada portal wPolityce.pl napisał o kulisach śledztwa nt. materiału „Superwizjera”.

Z zeznań organizatora „urodzin” Mateusza S., do których dotarł portal, wynika, że cała impreza została zamówiona przez tajemniczych mężczyzn i była maskaradą, za którą zapłacono jej organizatorowi 20 tys. zł. Zleceniodawcy mieli mieć jednak jeden warunek, by na urodziny zaprosić Annę Sokołowską – według portalu to w rzeczywistości dziennikarka „Superwizjera” i współautorka reportażu Anna Sobolewska. Podobne zarzuty sformułował też tygodnik „Sieci”.

Złożenie pozwu przeciwko portalowi wPolityce.pl i tygodnikowi „Sieci” za publikacje o reportażu „Polscy neonaziści” TVN zapowiedziała 14 listopada. „Oskarżenia te są całkowicie niezgodne z prawdą, co wykaże postępowanie przed sądem. Publikacja tej fałszywej informacji jest zniesławiająca i narusza prawa osobiste dziennikarzy oraz prawa TVN, dlatego do sądu zostanie wniesiony odpowiedni pozew” – podkreślono wtedy.

ABW nie skomentowała działań wobec operatora TVN Piotra Wacowskiego.

Czy jest wam żal dziennikarzu TVN-u?

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!