Polska Wiadomości

TVN ukarany za szerzenie nienawiści wobec katolików

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Stacja TVN została ukarana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji za materiał szkalujący katolików i św. Jana Pawła II. Hejterska stacja nie chciała zapłacić kary, więc przewodniczący Rady zwrócił się do urzędu skarbowego o ściągnięcie należności. W środę pieniądze trafiły na konto KRRiT.

TVN ukarany za szerzenie nienawiści wobec katolików. Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski nałożył na stację karę 550 tys. zł w związku z emisją 6 marca 2023 roku nierzetelnego materiału pt. “Franciszkańska 3”. Pojawiła się w nim teza, że św. Jan Paweł II w czasie gdy był krakowskim metropolitą, wiedział o przypadkach molestowania seksualnego przez księży i ukrywał informacje o tych zbrodniach.

KRRiT poinformowała, że po emisji reportażu “Franciszkańska 3” wpłynęła do niej rekordowo wysoka liczba skarg. “Zarejestrowano 6058 wystąpień (maili, formularzy ze strony internetowej, zgłoszeń przez platformę ePUAP i listów wysyłanych tradycyjną pocztą). Wystąpienia te zawierały 39 613 podpisów obywateli wyrażających swój sprzeciw wobec treści zawartych w audycji” – czytamy.

W wyniku przeprowadzonej wnikliwej analizy eksperckiej audycji, w ramach postępowania wyjaśniającego ustalono, że materiał nie spełnia kryteriów reportażu oraz szeregu standardów etyki dziennikarskiej. Eksperci dowiedli iż, audycja wykazuje brak obiektywizmu i rzetelności dziennikarskiej, jest stronnicza, z wybiórczą selekcją źródeł, ahistoryczną interpretacją faktów i zdarzeń historycznych.

Eksperci wskazali również, iż twórcy nagrania posłużyli się także technikami manipulacyjnymi takimi jak: insynuacja, używanie określeń tzw. utrwalaczy, stosowanie fałszywych powiązań emocji i osób, plotka” – podała KRRiT w komunikacie.

KRRiT oświadczyła, iż w toku analiz “ustalono naruszenie podstaw rzetelnego i uczciwego dziennikarstwa, poprzez m.in. oparcie się w audycji na materiałach Służby Bezpieczeństwa okresu PRL (donosy uzyskiwane przez SB), bez sprawdzania innych zbiorów dokumentacyjnych”. Według KRRiT, w materiale “Franciszkańska 3” nie przeprowadzono wnikliwej kwerendy, nie powiązano wydarzeń, a całą narrację dopasowano do postawionej wcześniej tezy.

“Analiza materiału wykazała występowanie w audycji treści sprzecznych z prawem i dobrem społecznym, godzących w uczucia religijne, w tym konkretnym wypadku katolików i dezinformujących opinię publiczną, co stanowi naruszenie art.18 ust. 1 i 2 ustawy o radiofonii i telewizji” – czytamy w komunikacie.

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski w efekcie na początku marca br. nałożył na TVN karę w wysokości 550 tys. zł. W komunikacie podano, że nadawca ma uiścić należność w terminie 14 dni od otrzymania decyzji. TVN nie chciał zapłacić kary, więc przewodniczący Rady zwrócił się do urzędu skarbowego o ściągnięcie należności. W środę pieniądze trafiły na konto KRRiT. TVN zdecydował się odwołać od decyzji do sądu.

Do sprawy odniosły się władze TVN:

Decyzja Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary za reportaż “Franciszkańska 3” na redakcję TVN24 nie ma podstaw, godzi w wolność mediów i jest próbą wprowadzenia cenzury. Misją dziennikarzy jest informować i ujawniać fakty – również te, które pokazują trudną prawdę. Reportaż “Franciszkańska 3” jest efektem wielomiesięcznej pracy, opartej na relacjach świadków i materiałach źródłowych, a przede wszystkim daje głos samym ofiarom nadużyć w Kościele.

Kara finansowa dla TVN24 jest kolejną próbą zastraszenia naszej i wielu innych redakcji. Stanowi zagrożenie dla prawa widzów do informacji. Będziemy zawsze bronić dziennikarzy, by mogli informować Państwa o tym, co ważne. Dlatego w trybie natychmiastowym odwołamy się od tej decyzji do sądu – oświadczył Michał Samul, Redaktor Naczelny TVN24 i “Faktów” TVN.

Polecamy również: Kolejni Ukraińcy przemycali do Polski nachodźców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!