Wiadomości

Tusk wściekły na posłów PO: Już nie będą więcej w polskim parlamencie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Gdy Senat odrzucił projekt Lex Czarnek 2.0, ustawa wróciła do Sejmu, gdzie posłowie ponownie nad nią głosowali. Za odrzuceniem uchwały Senatu głosowało 224 posłów. Wymagana większość bezwzględna to 223 posłów. Senackie weto zostało odrzucone m.in. dzięki nieobecności części posłów opozycji.

Zjednoczonej Prawicy udało się odrzucić weto Senatu pomimo faktu, że na sali sejmowej zabrakło siedmiu posłów PiS, jak również Łukasza Mejzy, Pawła Kukiza Zbigniewa Girzyńskiego (Polskie Sprawy). Z kolei Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk wstrzymali się od głosu. PiS-owi udało się przepchnąć ustawę dzięki nieobecności na sali polityków opozycji. W głosowaniu nie wzięło udziału m.in. trzech posłów Koalicji Obywatelskiej – Eugeniusz Czykwin, Bogusław Sonik i Ryszard Wilczyński.

– Powiedziałem to tuż po moim powrocie do polskiej polityki polityczkom i politykom Koalicji Obywatelskiej i mojej partii, PO, że dyscyplina to jest jeden z tych egzaminów, z tych testów, które muszą zdać, żeby przekonać Polaków, że będą lepiej rządzić. Nie może być tak, że ktoś nie głosuje tak w ogóle, z zasady, bo to jest praca, to jest obowiązek służbowy, ale też odpowiedzialność obywatelska i bardzo konkretne wymierne sprawy, jak „lex Czarnek” — powiedział Donald Tusk na konferencji prasowej, odnosząc się do wyniku głosowania.

Tusk dodał, że wobec trzech posłów nieobecnych na sali będą wyciągnięte konsekwencje. – Ja powiedziałem, niechcący mi się wówczas zrymowało, nie mam ambicji poetyckich, ale akurat tak mi się zrymowało, że kto nie głosuje, ten nie kandyduje. I będę się trzymał tej zasady w sposób bardzo konsekwentny. Jeśli ktoś nie głosuje bez jakiegoś jednoznacznie brzmiącego usprawiedliwienia, pobyt w szpitalu, nie wiem, wiecie, o co mi chodzi. Jeśli ktoś nie głosuje, bo ma kiepskie wytłumaczenie dla tego faktu, po prostu już nie będzie więcej w polskim parlamencie i to mogę państwu tutaj zadeklarować – podkreślił lider KO.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!