Polska Wiadomości

Tusk i PO przeznaczą 3 mld na TVP choć wcześniej płakali, że PiS dał na ten cel 2 mld

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wczoraj, 21 grudnia br. odbyło się trzecie czytanie projektu ustawy okołobudżetowej, a także pierwsze czytanie i dyskusję ws. ustawy budżetowej na przyszły rok. W środę sejmowa Komisja Finansów Publicznych przedstawiła sprawozdanie na temat projektu ustawy okołobudżetowej wraz ze złożonymi autopoprawkami.

Tusk i PO przeznaczą 3 mld na TVP choć wcześniej płakali, że PiS dał na ten cel 2 mld. -W projekcie zawarto także przepisy umożliwiające przekazanie ministrowi kultury do 1 mld zł na podwyższenia kapitału spółek publicznego radia i telewizji oraz do 1,95 mld zł w celu zrekompensowania utraconych przez te jednostki wpływów z abonamentu. Łącznie jest to blisko 3 mld zł – mówiła podczas obrad wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

W środę minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał rady nadzorcze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Nowe rady nadzorcze powołały tego samego dnia nowych prezesów w mediach publicznych.

-Jesteśmy przygotowani na ewentualne dofinansowanie mediów publicznych po uzdrowieniu sytuacji. Na razie nie przewidujemy żadnych pieniędzy dla mediów publicznych – zapowiedział we wtorek premier Donald Tusk.

Jak wnika z uzasadnienia do projektu, przedłożenie rządowe oparte jest na założeniu, że wzrost PKB w przyszłym roku wyniesie 3 proc. Wśród przyczyn przyspieszenia wzrostu gospodarczego wskazano zwiększenie dynamiki konsumpcji prywatnej i dalszy wzrost inwestycji. Założono, że inflacja średnioroczna wyniesie w 2024 r. 6,6 proc.

Zgodnie z projektem dochody budżetu na 2024 rok zostały zaplanowane na blisko 682,4 mld zł. W projekcie założono, że dochody podatkowe wyniosą prawie 603,9 mld zł, podczas gdy w tegorocznym budżecie zaplanowano 536,8 mld zł. Dochody z VAT na rok 2024 przewidziano na ponad 316,4 mld zł (w tym roku – 272,9 mld zł), dochody z podatku od osób fizycznych na 109,2 mld zł (w tym roku – 83,5 mld zł).

Dochody z podatku CIT na przyszły rok mają wynieść nieco ponad 70 mld zł (w tym roku 77,6 mld zł), natomiast akcyza ma przynieść w roku przyszłym prawie 89 mld zł (w 2023 – 83,8 mld zł). Podatek do instytucji finansowych ma dać w 2024 r. 6,25 mld zł (w 2023 r. – prawie 6 mld zł). Podatek od sprzedaży detalicznej ma przynieść 4,63 mld zł, a od wydobycia niektórych kopalni – 3,7 mld zł.

W uzasadnieniu wskazano również, że ustalony w projekcie ustawy budżetowej limit wydatków na rok 2024 wynosi blisko 866,4 mld zł i jest wyższy od zaplanowanego w znowelizowanej ustawie budżetowej na 2023 r. o blisko 173 mld zł, czyli o 24,9 proc.

Zaplanowany na 2024 rok deficyt budżetu państwa ma wynieść nie więcej niż 184 mld zł, zaś deficyt budżetu środków europejskich – 32,5 mld zł. W uzasadnieniu wskazano, że biorąc pod uwagę plany finansowe pozostałych jednostek sektora finansów publicznych, prognozowany deficyt sektora finansów według metodyki unijnej wyniesie w 2024 r. 5,1 proc. PKB.

Zgodnie z projektem harmonogramu prac nad projektem ustawy budżetowej, 10 stycznia 2024 roku planowane jest drugie czytanie projektu na posiedzeniu plenarnym Sejmu, a trzecie czytanie ma nastąpić 12 stycznia; Senat ma zakończyć rozpatrywanie ustawy do 22 stycznia. Budżet ma trafić do podpisu prezydenta 29 stycznia.

Warto wspomnieć, że przez ostatnie lata, politycy Platformy Obywatelskiej głośno oponowali przeciwko dopłatom rządowym do TVP. Temat ten był obecny także na głównym profilach PO.

tusk

NASZ KOMENTARZ: Etyka sytuacyjna zakłada dwojakie podejście do tej samej sprawy, w zależności od tego, czy mamy do czynienia ze swoim, czy obcym plemieniem. Tak jest najwyraźniej także w sprawie TVP.

Polecamy również: Po co Tuskowi szopka z TVP? W tle pakt migracyjny

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!