Wiadomości

Turyści spadli z przełęczy Zawrat, z której schodzili, gdy było już ciemno

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wezwani przed północą ratownicy TOPR udzielili pomocy dwóm turystom z woj. pomorskiego, którzy zupełnie nieprzygotowani do wyprawy spadli z przełęczy Zawrat, doznając poważnych obrażeń. Poszkodowani w sobotę rano trafili do zakopiańskiego szpitala.

Dwóch turystów w wieku niespełna 30 lat wyruszyło w piątek z Kuźnic przez Halę Gąsienicową. Mężczyźni źle zaplanowali wyprawę i zbyt późno dotarli na Zawrat. Kiedy było już ciemno, schodzili w kierunku Doliny Pięciu Stawów Polskich.

– Z ich opowieści wynika, że spadli z Zawratu w kierunku Doliny Pięciu Stawów. Jeden z mężczyzn miał spaść około 200-300 metrów. Byli tak kiepsko przygotowani i zorientowani, że dokładnie nie potrafią określić miejsca wypadku. Jeden z nich doznał urazu głowy i stracił przytomność w wyniku wypadku. Drugi mężczyzna doznał urazu obu nóg – relacjonował ratownik dyżurny TOPR.

Mimo poważnych urazów, turystom udało się dotrzeć do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. Zaraz po wypadku usiłowali się dodzwonić do ratowników, ale twierdzili, że nie mieli zasięgu. Grupa ratowników dotarła do schroniska od strony Doliny Roztoki. Po opatrzeniu ran ratownicy znieśli poszkodowanych na noszach do Doliny Roztoki, i dalej przetransportowali ich samochodem terenowym do szpitala.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!