Wiadomości

Tureckie Ministerstwo Obrony opublikowało zdjęcia żołnierzy tureckich poległych w ostatnich dniach w Iraku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W rozpoczętej 10 lutego Operacji Orli Szpon-2 w północnym Iraku poległo lub zostało zamordowanych co najmniej trzynastu żołnierzy tureckich. Na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Turcji zamieszczono ich zdjęcia.

Jak już informowaliśmy, 10 lutego wojska tureckie rozpoczęły „Operację Orli Szpon-2” przeciwko bojownikom kurdyjskim w Irackim Kurdystanie. Celem działań wojsk tureckich są bazy PKK w regionie Gara.

Z informacji podawanych przez tureckie media wynikało, iż operacja rozpoczęła się w dniu 10 lutego o godz. 2.55. Samoloty F-16C/D Fighting Falcon oraz śmigłowce T129 ATAK zaatakowały obozy i stanowiska kurdyjskie zlokalizowane w odległości ok. 30 – 35 km od granicy tureckiej, po czym wysadzono desant.

Później tureckie Ministerstwo Obrony sprecyzowało, że w pierwszej kolejności przeprowadzono operacje lotnicze, w trakcie których zniszczono ponad 50 celów, takich jak obozy, schrony, składy amunicji, punkty sztabowe i jaskinie wykorzystywane przez PKK. W działaniach tych użyto samolotów, śmigłowców oraz dronów uderzeniowych. Wykorzystano też samoloty-cysterny oraz samoloty wczesnego ostrzegania i kontroli. Po kampanii lotniczej w regionie Gara zostały wysadzone elementy lądowe, przerzucone tam helikopterami.

Jednym z celów tej operacji miało być, jak wynika z doniesień mediów tureckich, odbicie przetrzymywanych przez Kurdów 13 uprowadzonych obywateli Turcji. Wczoraj poinformowano, że zostali oni zamordowani, gdy tureccy komandosi zbliżali się do jaskini, w której byli oni przetrzymywani.

Tymczasem rosną straty wojsk tureckich. W Turcji odbyły się już pierwsze pogrzeby poległych żołnierzy:

Tureckie Ministerstwo Obrony na bieżąco zamieszcza zdjęcia poległych i zamordowanych żołnierzy:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!