Wiadomości

Turecki działacz z Południowego Azerbejdżanu został skazany na 6 lat więzienia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sąd Rewolucyjny w Iranie skazał tureckiego działacza Ali Aziziego na 6 lat więzienia. Młody aktywista z miasta Urmia, siedziby władz administracyjnych ostany Azerbejdżan Zachodni, jak twierdzą Turcy, był wcześniej wielokrotnie aresztowany, torturowany i więziony za swoją działalność.

Ali Azizi usłyszał wyrok sześciu lat więzienia za szerzenie wrogiej propagandy wymierzonej w Irańską Republikę Islamską i przynależność do nielegalnej organizacji. Miał on należeć do Ruchu Przebudzenia Południowego Azerbejdżanu (GAMOH).

Dzieje się to w sytuacji, gdy Turcy żyjący w Iranie w obliczu zwycięskiej wojny Azerbejdżanu w Górskim Karabachu zaczęli donośniej buntować się przeciw Persom, do czego zresztą są wyraźnie zachęcani przez swych rodaków z Turcji i Azerbejdżanu.

Kiedy kolej na Iran? Azerbejdżańscy żołnierze „pozdrawiają” Turków żyjących na południe od Araksu

Napięcie w regionie w ostatnich dniach narasta nie tylko z tego powodu. Zbliża się bowiem pierwsza rocznica śmierci, zabitego przez Amerykanów, gen. Kasema Sulejmaniego. Proirańskie milicje z Iraku i Syrii zapowiadają przeprowadzenie akcji zbrojnych wymierzonych w żołnierzy amerykańskich:

Jeśli dojdzie do ataku na żołnierzy amerykańskich, możemy spodziewać się zdecydowanej reakcji ze strony Amerykanów, którzy od dłuższego czasu przygotowują się do tego:

Amerykański okręt podwodny uzbrojony w rakiety manewrujące wpłynął do Zatoki Perskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!