Wiadomości

Morawiecki: w Sylwestra nie wprowadzamy godziny policyjnej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Sylwestra nie wprowadzamy godziny policyjnej, apelujemy jedynie o nieprzemieszczanie się – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Godzina policyjna miała zostać wprowadzona w sylwestra, od 31 stycznia od godz. 19 do 1 stycznia do godz. 6. W trakcie 11 godzin między ostatnim dniem 2020 i pierwszym dniem 2021 roku miały obowiązywać ograniczenia w przemieszczaniu się. Wyjątki miało stanowić m.in. obowiązki zawodowe, spacer z psem, realizacja ważnych potrzeb życiowych czy opieka nad chorymi. 

Podczas niedzielnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki został zapytany, dlaczego rząd, mimo wprowadzania godziny policyjnej, nie zakazuje sprzedaży fajerwerków. Taki zakaz będzie obowiązywał w niektórych krajach Europy, m.in. w Niemczech.

Premier nie odpowiedział na pytanie wprost, natomiast poinformował, że rząd formalnie godziny policyjnej nie wprowadza. 

– 4 marca zarejestrowaliśmy w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa i dzisiaj po 300 dniach możemy zacząć myśleć o powrocie do normalności. On może się zdarzyć dzięki szczepionce – mówił dziś na konferencji prasowej szef rządu.

– Wczoraj rano trafiła do Polski pierwsza partia 10 tys. dawek szczepionki, a do końca roku trafi jeszcze kolejne 300 000 dawek. Zachęcamy do dołączenia do tego Narodowego Programu Szczepień, bo jest to nasz podstawowy instrument powrotu do normalności – dodał premier.

– Tempo dostaw szczepionek będzie rosło z tygodnia na tydzień. 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia i ja wtedy zamierzam się zapisać na szczepienie zgodnie z harmonogramem. To największa operacja logistyczna od dziesięcioleci. Zachęcamy do szczepień – zauważył Mateusz Morawiecki.

– Nie trzeba też przekonywać, że szczepionka to nasza ogromna szansa, która pozwoli wyzwolić się z epidemii. Całe zespoły najlepszych naukowców pracowały nad tą szczepionką. Wierzę w naukę, wierzę w medycynę, która dała nam te szczepionki – zauważył.

– Trzeba niestety przewidywać, że za 2-3 tygodnie może wzrosnąć liczba zakażeń po wzmożonych spotkaniach świątecznych. Pamiętajmy, że wirus działa z opóźnionym zapłonem – dodał.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!