Wiadomości

Turecka partia rządząca traci władzę w kilku dużych miastach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W niedzielę w Turcji odbyły się wybory samorządowe. W ich wyniku rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju kontroluje 16 z 30 najważniejszych miast, ale to gorszy wynik od tego, który uzyskała w poprzednich wyborach.

Partia Sprawiedliwości i Rozwoju w wyborach samorządowych w 2014 zdobyła władzę w 18 dużych miastach. Według wstępnych wyników sytuacja ta uległa zmianie.

„Musimy zaakceptować fakt, że nie wygraliśmy i straciliśmy pewne miasta, tak to już musi być w demokracjach” – powiedział lider ugrupowania prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Do tej pory dwa największe miasta – stołeczna Ankara i Stambuł – były rządzone przez Partię Sprawiedliwości i Rozwoju. Po przeliczeniu głosów wszystko wskazuje na to, że władzę w nich obejmie członek opozycyjnej Partii Ludowo-Republikańskiej.

Wyniki są jasnym sygnałem, że Turcja i jej obywatele chcą zmian. Wszystko za sprawą kryzysu ekonomicznego, który dotknął ten kraj. Od pewnego czasu zmaga się on z osłabioną walutą, dwucyfrową inflacją oraz rosnącymi cenami żywności.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!