Wiadomości

Turcy alarmują: Talibowie przeprowadzają czystki etniczne

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na twitterze pojawia się coraz więcej alarmujących doniesień, że Talibowie dokonują czystek etnicznych, wypędzając ludność turecką (Uzbeków i Turkmenów) z ich domów i konfiskując ich ziemię. Doniesienia te poparte są zdjęciami i filmami, co zdaje się wskazywać, iż rzeczywiście coś może być na rzeczy…

***

Afganistan, o czym wielokrotnie pisaliśmy, to mozaika etniczna – przeszło 40% mieszkańców stanowią Pasztuni, spośród których wywodzą się Talibowie. Wśród Pastunów też cieszą się oni największym poparciem (w Afganistanie mieszka ok. 15 mln Pasztunów, a kolejnych ok. 25 mln w Pakistanie).

Prawie jedna trzecia ludności to Tadżycy, którzy w północno-wschodniej części kraju, a także w okolicach Heratu (na zachodzie kraju) stanowią większość. W centralnej części kraju (na zachód od Kabulu), a także w regionach położonych na północ od stolicy kraju dominują wspomniani Hazarowie, a północ i północny-zachód to Turcy (Uzbecy i Turkmeni). Do tego jeszcze dochodzą (bliscy Pasztunom) Beludżowie, którzy z kolei zamieszkują głównie południowo-zachodnią część kraju.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!