Wiadomości

Turcja zawiesiła umowę z Grecją o readmisji imigrantów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Turcja zawiesiła umowę z Grecją o readmisji imigrantów. To reakcja na udzielenie przez Ateny schronienia byłym tureckim wojskowym, którzy po nieudanym puczu w Turcji uciekli do Grecji.

Turcja zawiesiła umowę z Grecją o readmisji imigrantów – poinformował turecki minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu. Szef tureckiej dyplomacji tłumaczył, że jest to reakcja na niewydanie Ankarze byłych tureckich wojskowych, którzy po nieudanym puczu uciekli z Turcji do Grecji.

Çavuşoğlu przypomniał, że Turcja posiada dwie umowy dotyczące odsyłania imigrantów. Jedna to porozumienie z marca 2016 roku między Unią Europejską a Turcją, które jak dotąd jest realizowane. Druga to dwustronna umowa o readmisji między Grecją a Turcją. Ona ulega zawieszeniu.

Zdaniem Çavuşoğlu władze Grecji chciałyby wydać Ankarze puczystów, ale pod naciskiem Zachodu podejmują inne decyzje.

Spór dotyczy ośmiu tureckich wojskowych, którzy niedługo po próbie zamachu stanu w Turcji w lipcu 2016 roku wylądowali helikopterem w Grecji i poprosili o azyl w tym kraju.

Turcja kilkakrotnie domagała się ich wydania, aby uciekinierzy stanęli przed tureckim sądem. Grecki wymiar sprawiedliwości odmówił Ankarze tłumacząc, że nie będą oni mogli liczyć w Turcji na sprawiedliwy proces.

W tym tygodniu czterech ostatnich wojskowych wyszło na wolność. Razem z pozostałymi przebywają w nieznanym miejscu pod silną ochroną policyjną. Ankara skrytykowała tę decyzję i oskarżyła Grecję o udzielanie schronienia puczystom.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!