Wiadomości

Turcja zawiesiła na okres miesiąca poszukiwanie gazu na spornych wodach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Turcja poinformowała, że zawiesiła prace poszukiwawcze statku Oruç Reis na spornych wodach Morza Śródziemnego, aby dać Grecji czas na negocjacje w tej sprawie.

„Poczekamy chwilę, aby być konstruktywnym” – powiedział Ibrahim Kalin, rzecznik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, przy czym jak wynika z informacji przekazanej przez polityków hiszpańskich, Turcja wstrzymała poszukiwanie gazu na okres miesiąca.

„Merkel odegrała konstruktywną rolę, ale nie było tak, jak twierdziły niemieckie media, nie było czegoś takiego, jak znalezienie się na skraju wojny. Grecja jest ważnym sąsiadem. Jesteśmy gotowi do omówienia wszystkich tych kwestii z Grecją” – dodał Kalin.

Turcja zaproponowała również, aby społeczności tureckie i greckie na Cyprze mogły wspólnie poszukiwać złóż energetycznych i dzielić się dochodami z wierceń na spornych obszarach.

„Moglibyśmy zrobić coś podobnego z Izraelem i Egiptem, gdyby w przyszłości pojawiły się warunki polityczne” – dodaje Kalin.

Z kolei turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu skrytykował europejską operację IRINI, której celem ma być nadzór nad przestrzeganiem embarga na dostawy broni do Libii, mówiąc, że faworyzuje ona Haftara i działa na szkodę prawowitego Rządu Porozumienia Narodowego (GNA).

Cavusoglu zapytał podczas wspólnej konferencji prasowej ze swoim hiszpańskim odpowiednikiem Aranchą Gonzalez Layą, czy ramach operacji IRINI dochodzi do przeszukiwaniu samolotów załadowanych sprzętem wojskowym i bronią pochodzącą z Egiptu, Syrii, Rosji, Francji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Czytaj też:

Turecka marynarka wojenna nadaje sygnały podkreślające, że to ona panuje na Morzu Egejskim

Grecja i Turcja znalazły się na progu wojny, mediacji podjęła się Angela Merkel…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!