Wiadomości

Grecja i Turcja znalazły się na progu wojny, mediacji podjęła się Angela Merkel…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Konflikt o strefy ekonomiczne na Morzu Śródziemnym nabrał nowego wymiaru. Ateny postawiły swoje siły zbrojne w stan gotowości bojowej, domagając się od UE wprowadzenia sankcji wobec Ankary. Mediacji podjęła się kanclerz Angela Merkel.

Napięcie sięgnęło zenitu, gdy turecki statek badawczy „Oruç Reis”, eskortowany przez tureckie okręty wojenne, obrał kurs na sporny obszar morski – poinformowała grecka telewizja państwowa ERT. W odpowiedzi Grecja postawiła swoje siły zbrojne w stan gotowości bojowej.

Liczne okręty tureckiej marynarki wojennej od wtorku patrolują wody na Morzu Egejskim i we wschodniej części Morza Śródziemnego, na południe od greckich wysp Rodos i Kreta. W morze wypłynęło również wiele okrętów greckiej marynarki wojennej, co potwierdziła grecka telewizja państwowa.

Szef greckiego sztabu Konstantinos Floros przerwał oficjalną wizytę na Cyprze i wrócił do Aten. Jak poinformowało greckie Ministerstwo Obrony, we wtorek po południu nad wyspą Kastelorizo ​​przeleciały dwa myśliwce F-16 tureckich sił powietrznych. Z wyspy w pośpiechu zaczęli ewakuować się turyści…

Według informacji greckich kręgów wojskowych wzmożoną aktywność zaobserwowano także w tureckiej bazie morskiej Aksaz pod Marmaris, skąd wypłynęło do wschodniej części Morza Śródziemnego około 15 okrętów wojennych.

W międzyczasie minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas spotkał się w Atenach ze swoim greckim odpowiednikiem Nikosem Dendiasem. Po rozmowie Dendias powiedział, że „nielegalne i prowokacyjne działania Turcji” zagrażają pokojowi i stabilności w regionie, spójności NATO oraz relacjom Turcji z Unią Europejską.

Po południu Maasa przyjął premier Mitsotakis. Szef greckiego rządu powiedział: „Turcja dodaje kolejne ogniwo do łańcucha swoich agresywnych działań przeciwko Grecji i Cyprowi”. Mitsotakis wezwał nadto UE do wprowadzenia sankcji przeciwko Turcji: „Sankcje UE wobec Turcji są teraz jedyną możliwą drogą.”

Mediacji w sporze podjęła się kanclerz Angela Merkel. Jak twierdzi Bild, w ostatniej chwili powstrzymała ona Grecję i Turcję przed skoczeniem sobie do gardeł…

/handelsblatt.com, bild.de/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!