Wiadomości

Turcja zamierza przeprowadzić operację wojskową w północno-wschodniej Syrii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Turecka armia zamierza w najbliższym czasie rozpocząć operację przeciwko siłom kurdyjskiej samoobrony w Syryjskim Kurdystanie, na wschodnim brzegu Eufratu, zapowiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan.

– Zdecydowanie chcemy przywrócić pokój i spokój mieszkańcom żyjącym na wschód od Eufratu, co już uczyniliśmy w innych regionach Syrii. Nigdy nie występowaliśmy przeciwko Stanom Zjednoczonym i ich wojsku, zawsze postrzegamy je jako strategicznych partnerów. Nasze nieporozumienia odnośnie Syrii nie powinny zakłócić rozwojowi naszych relacji – powiedział turecki przywódca podczas przemówienia w Ankarze, zaznaczając, że Turcja poinformowała Stany Zjednoczone o zamiarze podjęcia operacji wojskowej przeciw syryjskim Kurdom.

Przypomnijmy, że wcześniej, w rezultacie operacji „Tarcza Eufratu”, przeciwko Państwu Islamskiemu /ISIS/ pod kontrolą wojsk tureckich i protureckich bojowników znalazła się znaczna część prowincji Aleppo, a na początku tego roku Turcy zdobyli kanton Afrin, leżący w północno-zachodniej Syrii:

Turcja kontroluje już całe terytorium kantonu Afrin

Na tym aktywność Turcji się nie skończyła. W kolejnych tygodniach wojska tureckie obsadziły prowincję Idlib i przylegające do niej części prowincji Latakia i Hama, znajdujące się pod kontrolą protureckich bojowników:

Syria już Idlibu nie odzyska?

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!