Wiadomości

Turcja rozpoczęła operację wojskową w Iraku?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Tureckie wojska przeszły granicę Iraku w północnej części kraju i posuwają się w głąb jego terytorium. Na ten czas zajęły one kilka niewielkich wiosek.

Miejscowej ludności Turcy tłumaczą, że jak tylko rozgromią oni ugrupowania bojowników kurdyjskich, natychmiast opuszczą terytorium Iraku. Dotychczasowa aktywność wojsk tureckich na terenie Iraku wygląda na wstęp do poważniejszej operacji. Sądząc po tym, co dzieje się na Twitterze, operacja nosić będzie nazwę „Tarcza Tygrysu”.
.
Jak wynika z dzisiejszej wypowiedzi prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdoğana, Turcja zrealizuje swe cele, kiedy przejmie kontrolę nad regionami Tel Rifat, Hasaka, Kobani, Manbidż oraz Sindżar i oczyści je z oddziałów kurdyjskich.

O przyszłości regionu Tel Rifat mają zadecydować trójstronne rozmowy turecko-rosyjsko-irańskie z udziałem Erdogana, Purina oraz Hasana Rouhani, do których ma dojść 4 kwietnia. Z kolei rozpoczęta dziś operacja najwyraźniej ma na celu przejęcie kontroli nad Sindżarem, co już wywołało protesty ze strony Amerykanów. Kurdowie ze swej strony ogłosili, że 3000 bojowników kurdyjskich stanie w obronie Sindżaru, by uchronić go przed „tureckim ludobójstwem”.

Czytaj też:

Dwaj żołnierze koalicji, której przewodzą Stany Zjednoczone, zginęli w centrum Manbidżu w Syryjskim Kurdystanie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!