Wiadomości

Dwaj żołnierze koalicji, której przewodzą Stany Zjednoczone, zginęli w centrum Manbidżu w Syryjskim Kurdystanie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wczoraj późnym wieczorem w centrum miasta Manbidż w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego śmierć poniosło dwóch żołnierzy koalicji, której przewodzą Stany Zjednoczone, a kolejnych pięciu odniosło rany. Zabici to Amerykanin i Brytyjczyk.

Nie jest jasne, kto stoi za zamachem – czy to lokalna komórka ISIS, czy może protureccy bojownicy, wysyłając w ten sposób Amerykanom sygnał, że czas się ewakuować.

Jak już informowaliśmy, 28 marca Narodowa Rada Bezpieczeństwa Turcji zażądała natychmiastowego wycofania kurdyjskich oddziałów samoobrony (YPG) z Manbidżu. Jeszcze tego samego dnia tureckie źródła wojskowe ((@turkySyr1) poinformowały, że brygada wojsk amerykańskich opuściła region Manbidż, gdzie dotąd stacjonowała, i wycofała się na lewy brzeg Eufratu.

Na obecną chwilę brak jest potwierdzenia informacji o wycofaniu amerykańskich jednostek z Manbidżu i jeśli nawet doszło do ewakuacji jakichś oddziałów, to z całą pewnością przynajmniej część amerykańskich żołnierzy wciąż tam pozostaje.

Przypomnijmy, że 20 stycznia wojska tureckie oraz oddziały protureckich bojowników Wolnej Armii Syrii podjęły operację przeciwko Kurdom w kantonie Afrin (w północno-zachodniej części kraju). Turcy zdołali opanować kanton Afrin, przy czym Kurdowie utrzymali się w graniczącym z kantonem Afrin regionem Tel Rifat.

Również 28 marca pojawiły się pogłoski, iż Kurdowie z Tel Rifat doszli do porozumienia z Turkami w sprawie wymiany terytoriów i ewakuacji oddziałów YPG do południowej części prowincji Idlib, do rejonów kontrolowanych przez ugrupowania bojowników ujgurskich:

Turcy dogadali się z Kurdami w sprawie przerzucenia oddziałów kurdyjskich na południe prowincji Idlib?

Dziś z kolei pojawiły się informacje, że Dżebhat an-Nusra opuściła koalicję Hajat Tahrir asz-Szam, w której była najsilniejszym ugrupowanie i że doszło do starć między an-Nusrą a jej dotychczasowymi sojusznikami w prowincji Aleppo. W wyniku tych starć bojownicy an-Nusry przejęli kontrolę nad miastem Basratun. Obecnie walki mają miejsce w rejonie wspomnianego miasta Basratun, a także Takad, Blinta i Abejdżel.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!