Wiadomości

Turcja i Zjednoczone Emiraty Arabskie – nowe otwarcie w stosunkach dwustronnych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Bez wątpienia mianem historycznej należy określić wizytę prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Poruszono ważne kwestie polityczne i dyplomatyczne pomiędzy tymi dwoma do niedawna mocno skłóconymi krajami. Szczególnie ważne zdają się jednak być sprawy dot. handlu i biznesu.

Turcja i Zjednoczone Emiraty Arabskie zadeklarowały w poniedziałek, że rozpoczną negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu, potencjalnie przenosząc ostatnio poprawione stosunki dwustronne na nowy poziom gospodarczy. Wspólną deklarację dot. rozpoczęcia negocjacji podpisał prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który złożył w poniedziałek pierwszą wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich po raz pierwszy od dziewięciu lat. To kolejny ważny krok w odbudowywaniu więzów między tymi dwoma byłymi regionalnymi rywalami.

„Rozpoczęcie negocjacji w sprawie kompleksowej umowy o partnerstwie gospodarczym, znanej jako CEPA lub umowa o wolnym handlu, jest najważniejszym aspektem tej wizyty” – powiedział przedstawicielowi Middle East Eye wysoki rangą turecki urzędnik.- „Jeśli negocjacje się powiodą, nieodwracalnie pogłębi to stosunki dwustronne” – dodał.

Oba kraje zaczęły przywracać wzajemne stosunki w ciągu ostatniego roku, po 10 latach konfliktów politycznych i zastępczych w takich miejscach jak Libia, Egipt i Róg Afryki oraz oskarżeniach od adresem Emiratów o planowanie obalenia tureckiego rządu.

„Dialog i współpraca Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich mają duże znaczenie dla pokoju i stabilności w regionie” – powiedział przed wyjazdem do Abu Zabi Erdogan, dodając, że dwustronna wymiana handlowa Turcji z ZEA osiągnęła w zeszłym roku 8 miliardów dolarów, podczas gdy turecki eksport do ZEA osiągnął 5,5 miliarda dolarów.

„Do tej pory tureckie firmy budowlane zrealizowały 141 projektów o wartości 13 miliardów dolarów” – podkreślił Erdogan.

W zeszłym roku Zjednoczone Emiraty Arabskie zadeklarowały, że podpiszą nowe umowy o wolnym handlu z Koreą Południową i siedmioma innymi krajami, w tym Indiami, Wielką Brytanią i Turcją, w ramach swojej strategii gospodarczej. Przedstawiciele Ankary zwracają uwagę, że nawet Katar nie ma umowy o wolnym handlu z Turcją, pomimo wieloletniej współpracy strategicznej w dziedzinie obronności i inwestycji gospodarczych w kilku sektorach.

Cinzia Bianco, ekspert ds. Zatoki Perskiej w think tanku Europejskiej Rady ds. Stosunków Zagranicznych, uważa, że ​​Zjednoczone Emiraty Arabskie są zainteresowane strategicznymi inwestycjami w Turcji w czasach, gdy problemy tego kraju pozwalają na zawieranie wielkich transakcji, a umowa o wolnym handlu może być jedną z nich.

„Ten dokument polityczny mógłby zapewnić spójne ramy dla tych umów, uwzględniając preferencyjne warunki, które można uzyskać w tym konkretnym czasie, w dokumencie, który powinien być w stanie przetrwać każdą zmianę polityczną, która może nadejść lub nie w następnych tureckich wyborach” – dodała.

„Ponadto Zjednoczone Emiraty Arabskie wiedzą, że dla tureckiego rządu ogromne znaczenie ma zapewnienie sektorowi prywatnemu konkretnych możliwości gospodarczych w bogatych krajach eksportowych, takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, zwłaszcza w czasie, gdy trwa nieformalny saudyjski bojkot tureckich produktów i usług” – podkreśliła.

Tevfik Oz, przewodniczący turecko-emirackiej rady biznesowej, powiedział MEE, że wizyta będzie sposobem na przeniesienie dwustronnych stosunków gospodarczych do nowego rozdziału.

„Od października wysyłamy delegacje i organizujemy spotkania z naszymi parterami z Emiratów, aby zwiększyć handel dwustronny i inwestycje” – powiedział.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!