Polska Wiadomości

Trzy nastolatki wykonywały salut rzymski na terenie niemieckiego obozu KL Auschwitz

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak donosi portal wp.pl trzy nastolatki wykonały gest faszystowskiego pozdrowienia stojąc przed bramą byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Sprawą zajmie się prokuratura.

Nastolatki opublikowały na Instagramie zdjęcie, na którym wykonują nazistowski gest stojąc przed historyczną Bramą Śmierci byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu.

To trzy młode dziewczyny. Na fotografii dwie z nich uśmiechają się. Trzecia zasłania twarz ręką.

Profil, na którym pojawiło się zdjęcie, został szybko usunięty. Zrzut ekranu przedstawiający zdjęcie nastolatek internauci przesłali do władz Muzeum Auschwitz.

– Dyrekcja Muzeum podjęła decyzję o skierowaniu do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w trybie art. 256 kk oraz art. 261 kk – poinformował WP Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz. Chodzi o propagowanie faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego oraz znieważenie pomnika.

– To szokujące i bulwersujące zachowanie – szczególnie w tak tragicznym miejscu. Miejscu, gdzie w wyniku zbrodniczej ideologii niemieckiego nazizmu więziono i mordowano niewinnych ludzi. Takie zachowania, choć na szczęście niezwykle rzadkie, są szczególnie bolesne zwłaszcza, gdy dotyczą ludzi młodych. Pokazują one też z całą mocą jak ważna jest nie tylko edukacja, właściwe wychowanie, ale i uwrażliwianie na tragedię losów wszystkich ofiar Auschwitz – skomentował Bartyzel.

W Komendzie Powiatowej Policji w Oświęcimiu dowiedzieliśmy się, że funkcjonariusze nigdy nie otrzymali zgłoszenia z Auschwitz dotyczącego osób małoletnich. Rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu asp. sztab. Małgorzata Jurecka przyznała również, że “ogólnie mało jest zgłoszeń z Auschwitz”.

Sprawą nastolatek zainteresował się również Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. – Zrobiły coś przynajmniej głupiego – powiedział w rozmowie z WP Konrad Dulkowski, prezes Ośrodka.

– Brakuje ze strony dorosłych edukacji dotyczącej uwrażliwienia tych młodych ludzi. Szczególnie, gdy w Polsce odżywa antysemityzm, a młodzi ludzie bezrefleksyjnie chłoną treści nawołujące do nienawiści – dodał.

Myślicie, że to brak należytej edukacji czy zwykłą głupota? Piszcie w komentarzach.

Źródło: wp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!