Wiadomości

Trzej Polacy na liście najbardziej poszukiwanych przestępców Europy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

EU Most Wanted 2022, czyli najbardziej poszukiwani przestępcy 2022 roku. Ich nazwiska zostały opublikowane w ramach kampanii, mającej na celu przyciągnięci naszej uwagi na poszukiwanych, którzy są członkami zorganizowanych grup przestępczych. W tym roku na portalu kampanii pojawiło się ponad 50 profili przestępców, którzy są poszukiwani w Europie za poważne przestępstwa m.in. zabójstwa, handel ludźmi, rozboje i przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Trzech z nich pochodzi z Polski.

Tegoroczna kampania skoncentrowana jest na zwróceniu uwagi na przywódców oraz kluczowych członków zorganizowanych grup przestępczych. Niektórzy z nich to szefowie grup, którzy dopuścili się zabójstw i torturowania niewinnych osób, handlarze narkotykami, handlarze ludźmi, brutalni przestępcy dopuszczający się aktów przemocy w ramach grupy przestępczej, a także osoby zajmujące się praniem pieniędzy i oszustwami finansowymi.

“Wzięcie udziału w tej kampanii przez obywateli Unii Europejskiej nie mogło być prostsze – jedno małe działanie ze strony każdego z nas może sprawić, że niebezpieczny przestępca zostanie aresztowany i oskarżony, ratując potencjalne ofiary. Pomóż nam ich namierzyć” – przekonuje dyrektor wykonawcza Europolu, Catherine De Bolle.

Kampania będzie realizowana również w mediach społecznościowych, gdzie we wszystkich językach Unii Europejskiej wybrzmi apel o wzięcie w niej udziału.

Strona eumostwanted.eu została uruchomiona w 2016 roku, od tego czasu znalazło się na niej 335 profili osób poszukiwanych. 120 spośród nich zostało aresztowanych, a w 43 przypadkach to właśnie publikacja profilu przestępcy na tej stronie internetowej miała kluczowe znaczenie w ich zatrzymaniu. Od rozpoczęcia zeszłorocznej kampanii w grudniu 2021 r. doszło do 10 aresztowań.

Polska policja po raz kolejny bierze udział w kampanii EU MOST WANTED. Nowo opublikowane profile przedstawiają trzech kolejnych najbardziej niebezpiecznych poszukiwanych obywateli Polski.

ROBERT CZIK

ADAM ZAJĄC

DARIUSZ DROBIK

Każda osoba, która może posiadać informacje przydatne w ustaleniu miejsc pobytu wskazanych osób proszona jest o kontakt z najbliższą jednostką policji lub przesłanie anonimowego zgłoszenia za pośrednictwem formularzy dostępnych na stronie internetowej kampanii lub poszukiwani.policja.pl. Bezpośrednie linki są umieszczone przy nazwisku każdego z poszukiwanych.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!