Wiadomości

Trzej młodzi migranci zostali oskarżeni o bezprawne przejęcie kontroli nad statkiem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Trzej młodzi migranci zostali w sobotę oskarżeni na Malcie o bezprawne przejęcie kontroli nad statkiem handlowym i zastosowanie przemocy wobec jego załogi. W maltańskim prawie uważane jest to za przestępstwo terrorystyczne, za które grozi karą do 30 lat więzienia.

Z dokumentów sądu w La Valletcie wynika, że oskarżonych jest trzech: 19-letni Abdalla Bari z Gwinei oraz 15-latek z Gwinei i 16-latek z Wybrzeża Kości Słoniowej, których nazwisk nie podano ze względu na to, że są niepełnoletni.

Podczas sobotniej rozprawy wszyscy trzej nie przyznali się do winy. Sędzia odmówiła im prawa do wyjścia z aresztu za kaucją; argumentowała, że w sprawie nie zeznawali jeszcze cywilni świadkowie, w tym kapitan i członkowie załogi, a oskarżeni nie mają żadnych bliskich na Malcie ani pieniędzy na opłacenie kaucji.

Niepełnoletni oskarżeni powiedzieli sądowi, że są uczniami szkoły średniej, a najstarszy zeznał, że przed opuszczeniem swojego kraju studiował socjologię.

Według maltańskiego prawa bezprawne przejęcie kontroli nad statkiem może zostać uznane za przestępstwo terrorystyczne zagrożone karą od siedmiu do nawet 30 lat pozbawienia wolności.

Wg oskarżycieli trzej nastolatkowie zostali podjęci we wtorek wraz z grupą stu migrantów na morzu przez tankowiec El Hiblu 1 płynący z Turcji do Libii. W tym celu jednostka zboczyła z kursu, a potem na niego wróciła. Kiedy w środę migranci zdali sobie sprawę, że statek zamierza wysadzić ich na ląd w Libii, którą niedawno opuścili, część z nich zaczęła się awanturować, po czym stosując przemoc i pogróżki wobec członków załogi, zmusiła ich do zawrócenia w kierunku Europy.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!