Wiadomości

Duńskie partie zgadzają się, by pozbawić „dzieci ISIS” obywatelstwa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W wyniku porozumienia zawartego między partią rządzącą i jej prawicowymi sojusznikami Dania nie uzna „dzieci ISIS” za obywateli Danii i pozbawi obywatelstwa terrorystów w trybie administracyjnym, bez postępowania sądowego.

Dzieci duńskich dżihadystów, którzy opuścili kraj, aby dołączyć do terrorystów walczących na Bliskim Wschodzie, nie będą już automatycznie otrzymywać duńskiego obywatelstwa. Taki jest efekt umowy zawartej między partią rządzącą a prawicową Duńską Partią Ludową.

Minister ds. integracji Inger Støjberg z rządzącej liberalno-konserwatywnej partii Venstre powiedział, że praktyka automatycznego przyznawania obywatelstwa musi się zakończyć.

„Zrodzili się z rodziców, którzy odwrócili się od Danii, więc nie powinni być częścią duńskiego społeczeństwa”, powiedział Støjberg dla Danish Radio.

Rzecznik Duńskiej Partii Ludowej Christian Langballe z zadowoleniem przyjął ten krok, podkreślając, że jest to zgodne z życzeniami jego partii.

„Tam się urodzili. Nigdy nie znali Danii, nie mają żadnego związku z Danią i musimy pamiętać, że ich rodzice zdecydowali się udać się do strefy wojennej i walczyć w szeregach Państwa Islamskiego. Muszą więc ponieść tego konsekwencje ”, powiedział Langballe.

Rząd zgodził się nadto na pozbawienie obywatelstwa „zagranicznych bojowników” w trybie „administracyjnym, czyli bez udziału sądu. Jednak to ostatnie będzie miała zastosowanie tylko do dżihadystów o podwójnym obywatelstwie.

Langballe podkreślił ogromne znaczenie tego kroku.

„Nie chcemy, żeby wrócili do kraju” – wyjaśnił, powołując się na wyjątkowe zagrożenie ze strony powracających dżihadystów. „Na przykład we Francji dopuścili się tego strasznego ataku w Bataclan, zabijając 129 osób”.

„Szczerze mówiąc, nie ma powodu, aby mieli wrócić do Danii, jeśli mają inne obywatelstwo. Są w Danii niepożądani” – podkreślił.

Duński minister sprawiedliwości Søren Pape Poulsen ostatnio ubolewał nad faktem, że Dania nie może powstrzymać duńskich obywateli przed powrotem, mimo że popełnili okrucieństwa za granicą.

„Najlepiej byłoby, gdyby wszyscy zginęli tam na wojnie, ale niestety tak nie jest” – powiedział Pape Poulsen, cytowany przez duńskie radio.

/Voice of Europe/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!