Wiadomości

Trylogia Tolkiena promuje rasizm, bo orkowie są w niej przedstawiani jako istoty gorsze od innych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Seria Władca Pierścieni została właśnie uznana za „rasistowską”. Taki pogląd wyraził pisarz science fiction, który twierdzi, że orki są tam dyskryminowane i przedstawiane jako istoty gorsze.

Amerykański pisarz, Andy Duncan, stwierdził, że brytyjski pisarz JRR Tolkien przedstawił stworzenia, takie jak orki jako „gorsze od innych”, podkreślając, że ma to „poważne konsekwencje dla społeczeństwa”.

Krytyka zaskakuje tym bardziej, że Tolkien jest znany jako zdecydowany krytyk rasizmu, szczególnie ostro odnoszący się do reżimu nazistowskich Niemiec.

– Trudno nie zauważyć powtarzającego się w książkach Tolkiena stanowiska, że niektóre rasy są po prostu gorsze od innych, lub że niektóre narody są po prostu gorsze od innych – stwierdził Duncan.

– Wydaje mi się, że w dłuższej perspektywie, jeśli za dużo z tym obcujesz, ma to tragiczne konsekwencje dla was i dla społeczeństwa – dodał.

W powieściach orkowie są istotami brzydkimi, kanibalistycznymi, które pragną mordować i są wykorzystywane w charakterze żołnierzy przez ich złego „mrocznego pana” Saurona.

– Mogę sobie łatwo wyobrazić, że wielu z tych ludzi, którzy wykonywali polecenia mrocznego pana, robiło to w ramach zwykłej samoobrony i tak dalej – ciągnął Duncan

– Wiele z tych stworzeń, które powstały z ziemi, nie miało wielkiego wyboru w kwestii tego, co mają robić. Dostrzegam tu całą złożoność tej sytuacji – dodał.

Duncan zestawił nadto obraz orków do współczesnych uchodźców, zdając się w ten sposób krytykować prezydenta Donalda Trumpa za to, co dzieje się na granicy z Meksykiem.

– Łatwiej demonizować swoich przeciwników niż próbować ich zrozumieć, niż zrozumieć skomplikowane siły, które na przykład pchają uchodźców, którzy próbują przekroczyć południową granicę [USA] legalnie lub nielegalnie – perorował.

– Łatwiej budować mury i demonizować ich jako szumowiny – podsumował.

/Daily Mail/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!