Wiadomości

Trwają uroczystości pogrzebowe adm. Józefa Unruga i jego żony

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W kościele pw. Bożego Ciała w Helu (Pomorskie) rozpoczęła się w poniedziałek Msza św. związana z uroczystościami pogrzebowymi dowódcy floty w II RP i dowódcy obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 r. adm. Józefa Unruga i jego żony Zofii. W nabożeństwie uczestniczy m.in. szef MON Mariusz Błaszczak.

W świątyni wystawione są trumny ze szczątkami admirała i jego małżonki. Przed mszą odbyło się odsłonięcie tablic poświęconych ofiarom reżimu komunistycznego, w którym wziął udział szef MON.

Po nabożeństwie odbędą się uroczystości patriotyczne przy Pomniku Obrońców Helu. Planowane jest tu przemówienie ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

Następnie trumny ze szczątkami admirała i jego żony zostaną przetransportowane na pokładzie jednego z okrętów Marynarki Wojennej do Gdyni i przeniesione w uroczystym kondukcie pogrzebowym do Kościoła Garnizonowego MW pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, gdzie zostaną wystawione w oczekiwaniu na zaplanowany na wtorek państwowy pogrzeb.

Szczątki admirała i jego żony spoczną w Kwaterze Pamięci na gdyńskim Cmentarzu Marynarki Wojennej. Swój udział w uroczystości zapowiedział m.in. prezydent Andrzej Duda.

Admirał Józef Unrug, zmarł w 1973 r. we Francji i został pochowany na cmentarzu w Montresor, gdzie – siedem lat później, spoczęła też jego żona Zofia. Przed dwoma laty Biuro Bezpieczeństwa Narodowego podjęło starania o sprowadzenie do Polski prochów małżonków.

W ostatnim czasie szczątki zostały ekshumowane i przewiezione do francuskiego portu wojennego w Breście, skąd – na pokładzie fregaty ORP Kościuszko, przetransportowano je do kraju.

W ostatnich dniach, decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, na wniosek szefa MON Mariusza Błaszczaka, wiceadmirał Józef Unrug został mianowany na stopień admirała floty.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!