Wiadomości

Trwają przygotowania do przekazania pierwszych ze 116 zamówionych dla Wojska Polskiego czołgów Abrams

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

“Trwają przygotowania do przekazania pierwszych ze 116 zamówionych dla Wojska Polskiego czołgów Abrams. Już w kwietniu trafią do Polski pierwsze egzemplarze. Wzmacniamy pancerną pięść Wojska Polskiego, wzmacniamy polskie siły zbrojne, żeby realnie i skutecznie odstraszyć agresora” – napisał na twiterze wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W kwietniu trafią do Polski pierwsze polskie Abramsy. W sumie w tym roku do Polski trafi ich 58. – Mamy przeszkolonych czołgistów z I Warszawskiej Brygady Pancernej. Dzięki temu oni będą mogli płynnie wykorzystywać Abramsy. To są świetne czołgi, w moim przekonaniu najlepsze na świecie – mówił w styczniu na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Wicepremier zaznaczył jednak, że nie jest to część kontraktu, który Polska podpisała na dostawę 250 amerykańskich czołgów. Chodzi bowiem o 116 czołgów, które pochodzą z amerykańskich zapasów. – To nie będą jeszcze te najnowocześniejsze modele, te trafią pod koniec przyszłego roku. Na razie będą to unowocześnione wcześniejsze modele, które uzupełnią lukę po czołgach, które przekazaliśmy na Ukrainę – wyjaśnił wicepremier Błaszczak, dodając, że pierwszych modeli z najnowszej serii można się spodziewać dopiero pod koniec przyszłego roku.

– Pierwsze egzemplarze z partii 250 czołgów zamówionych w USA trafią pod koniec przyszłego roku. Ich zadaniem będzie zamknięcie Bramy Brzeskiej. Stworzenie zapory nie do przejścia, która zatrzyma ewentualnego agresora, który zdecyduje się zaatakować Polskę – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!